Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 lutego 2013 r., sygn. IV SA/Wa 2214/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Szymańska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Małaszewska-Litwiniec, Sędzia WSA Tomasz Wykowski, Protokolant ref. staż. Paweł Smulski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 lutego 2013 r. sprawy ze skargi S. S. na decyzję Rady do Spraw Uchodźców z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania wobec stwierdzenia niedopuszczalności wniosku o nadanie statusu uchodźcy oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z [...] sierpnia 2012 r. nr [...] Rada do Spraw Uchodźców utrzymała w mocy decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z [...] czerwca 2012 r. o umorzeniu postępowania w sprawie nadania S. S. (dalej także, jako: "skarżąca") statusu uchodźcy w RP wobec stwierdzenia, że wniosek ww. osoby jest niedopuszczalny.

Stan sprawy przedstawia się następująco:

S. S. - obywatelka Federacji Rosyjskiej, narodowości czeczeńskiej ubiega się o nadanie jej statusu uchodźcy. Pierwotnie skarżąca objęta była postępowaniem, które toczyło się z wniosku jej męża. Decyzją z [...] czerwca 2009 r. Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców odmówił mu nadania statusu uchodźcy i orzekł o wydaleniu cudzoziemca wobec braku przesłanek do udzielenia ochrony uzupełniającej i braku przesłanek do udzielenia zgody na pobyt tolerowany. Decyzja ta została utrzymana w mocy decyzją Rady do Spraw Uchodźców z [...] grudnia 2009 r.

Następnie w dniu 30 marca 2010 r. S. S. złożyła wniosek o nadanie jej statusu uchodźcy, wskazując na groźby, jakich dopuścili się w stosunku do niej nieznani sprawcy podczas jej pobytu w domu w Rosji. S. S., uzasadniając swój wniosek powoływała się na problemy męża i ogólną niespokojną sytuację w kraju pochodzenia. Z wniosku wynikało nadto, że skarżąca nie brała udziału w działaniach wojennych, nie była zatrzymana, karana, skazana wyrokiem sądu, nie należała do żadnej partii politycznej lub innej organizacji. Nie prowadzono w stosunku do niej żadnego postępowania sądowego czy administracyjnego. Kraj pochodzenia skarżąca opuściła legalnie, na podstawie paszportu wydanego przez władze kraju pochodzenia w dniu 2 kwietnia 2008 r., nie miała żadnych problemów z przekroczeniem granicy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00