Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 lutego 2013 r., sygn. III SA/Wa 2147/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa, Sędziowie Sędzia WSA Bożena Dziełak, Sędzia WSA Jolanta Sokołowska (sprawozdawca), Protokolant starszy referent Iwona Choińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 lutego 2013 r. sprawy ze skargi J. sp. z o.o. z siedzibą w J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] kwietnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2008 r. i przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] kwietnia 2012 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. (dalej: SKO), po rozpatrzeniu odwołania J. Sp. z o.o. (dalej: “Skarżąca" lub “Spółka"), uchyliło decyzję Burmistrza T. z [...] lipca 2011 r., określającą wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2008 r. w kwocie 75.404,00 zł oraz stwierdzającą nadpłatę w podatku od nieruchomości za ten rok w kwocie 7.274,00 zł i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez ten organ.
Z motywów zaskarżonej decyzji wynika, że w dniu 13 maja 2009 r. Spółka złożyła do Burmistrza T. wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2008 r. wraz z korektą deklaracji na ten podatek i deklaracją na podatek rolny. Spółka stwierdziła, że część gruntów stanowiła grunty podlegające opodatkowaniu podatkiem rolnym, które uprzednio błędnie zostały wykazane jako podlegające podatkowi od nieruchomości.
Decyzją z dnia [...] października 2009 r. Burmistrz T. odmówił stwierdzenia nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2008 r. Uznał, że całość gruntów jest wykorzystywana na prowadzenie działalności gospodarczej.
Po rozpatrzeniu odwołania Spółki od tej decyzji SKO decyzją z dnia [...] września 2010 r. uchyliło zaskarżoną decyzję w całości i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji. Zaleciło organowi pierwszej instancji ustalenie rzeczywistego sposobu użytkowania nieruchomości przez właściciela, przeprowadzenie postępowanie zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej i należyte uzasadnienie orzeczenia, m.in. poddanie analizie argumenty Spółki.