Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 15 lutego 2013 r., sygn. III SA/Po 1201/12

 

Dnia 15 lutego 2013 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Szymon Widłak Sędziowie WSA Beata Sokołowska WSA Małgorzata Górecka ( spr.) Protokolant: st.sekr.sąd. Izabela Kaczmarczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 lutego 2013 roku przy udziale sprawy ze skargi A spółka jawna w S na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P z dnia ... r. nr w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za poszczególne miesiące od lutego do czerwca 2007 r. oddala skargę

Uzasadnienie

Uzasadnienie.

Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej decyzją z dnia 29.03.2012 r. określił dla Spółka Jawna z siedzibą w B zobowiązanie podatkowe w zakresie podatku akcyzowego za poszczególne miesiące luty 2007 - czerwiec 2007.

W uzasadnieniu decyzji wskazano, iż w toku kontroli firmy podatnika okazało się, że dokonywała ona zakupów oleju napędowego w ilości 54.500 litrów, wystawionych według faktur VAT przez Spółkę z o. o. z siedzibą w P, jako sprzedawcę. W toku prowadzonego postępowania kontrolnego ustalono, że podmiot ten nie dokonywał sprzedaży oleju, a jedynie wystawiał "puste faktury". Firma uprawiała proceder prowadzenia pozornych czynności zakupu i sprzedaży oleju napędowego. Prezes spółki i jedyny jej udziałowiec - Z B pełnił jedynie rolę figuranta. Spółka nie dysponowała infrastrukturą techniczną niezbędną do prowadzenia działalności polegającej na obrocie paliwami ( brak bazy paliwowej, stacji paliw, zbiorników, cystern itd. ). Decyzją z dnia 30.06.2008 r. spółce cofnięto koncesję na obrót paliwami ciekłymi. Okoliczności te potwierdził nieformalny współpracownik spółki - J I, instalator programu E Z K oraz nieformalna księgowa A M. J W, J A nie znali prezesa spółki I, nie byli w jej siedzibie, płacili za towar gotówką osobie przedstawiającej się jako D G. W ocenie organu podatnicy nabyli olej z nieznanego źródła, a zakwestionowane faktury VAT potwierdzają fikcyjne transakcje handlowe. Fakt, iż strona dokonywała zakupów oleju napędowego, nie świadczy o tym, że zakwestionowane faktury potwierdzają rzeczywiste transakcje. W wyniku przeprowadzonego postępowania nie stwierdzono natomiast okoliczności pozwalających na zakwestionowanie rodzaju i ilości wskazanego na fakturach paliwa, oraz przede wszystkim istnienia towaru będącego przedmiotem zakupu i sprzedaży przez firmę skarżącego. Ustalono , że sprzedawcami oleju napędowego na rzecz firmy nie mogła być firma I, nabycie zatem przez firmę skarżących oleju napędowego nie nastąpiło od wystawcy przedmiotowych faktur.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00