Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 5 lutego 2013 r., sygn. II SA/Po 993/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędziowie Sędzia WSA Maria Kwiecińska (spr.) Sędzia WSA Tomasz Świstak Protokolant st.sekr.sąd. Mariola Kaczmarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 lutego 2013 r. sprawy ze skargi "A" Spółka z o.o. z siedzibą w L. na decyzję Wojewody z dnia (...) nr (...) w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę; oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia (...), nr (...), Starosta P., na podstawie art. 35 ust. 3 ustawy z dnia 07 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst. jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 ze zm.) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.) dalej jako "K.p.a.", odmówił "A" Sp. z o.o. z siedzibą w L., zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego dwulokalowego w zabudowie bliźniaczej - kategoria I, zlokalizowanego w B., gm. S. przy ul. (...) na działce o nr ew. (...).

W uzasadnieniu powyższego rozstrzygnięcia wskazano, że w dniu (...) maja 2012 r. inwestor zwrócił się do organu z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę dla powołanej powyżej inwestycji. Postanowieniem z dnia (...) czerwca 2012 r. wnioskodawca został zobowiązany do usunięcia, do dnia (...) lipca 2012 r., nieprawidłowości w przedstawionym projekcie budowlanym. W zakreślonym terminie wnioskodawca nie wywiązał się punktu 1 powyższego postanowienie, w którym został zobowiązany do zaprojektowania planowanego budynku mieszkalnego zgodnie z zapisem § 18 pkt. 3 lit. a miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w miejscowości B. dla działki o nr ew. (...), zatwierdzonym uchwałą Rady Gminy z dnia (...) września 2009 r., dalej jako "plan miejscowy". Jak wskazano, w powyższym punkcie planu miejscowego ustalono, że na terenie jednej działki budowlanej może być zlokalizowany jeden budynek mieszkalny oraz wyklucza się możliwość lokalizacji więcej niż jednego lokalu mieszkalnego w ramach budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Przedłożony projekt budowlany dotyczy lokalizacji na działce nr (...) dwóch budynków mieszkalnych jednorodzinnych dwulokalowych, co pozostaje w sprzeczności z powołanym powyżej przepisem prawa miejscowego. Organ nie podzielił przy tym poglądu inwestora, zaprezentowanego w piśmie z dnia (...) lipca 2012 r., że skoro planowana inwestycja stanowi budynek mieszkalny jednorodzinny w rozumieniu art. 3 pkt. 2a ustawy Prawo budowlane to jest dopuszczalna. Jak wyjaśniono realizacja planowanej inwestycji doprowadziłaby do powstania na jednej działce budowlanej dwóch budynków mieszkalnych jednorodzinnych i czterech lokali mieszkalnych. Również w przypadku zrealizowania przez inwestora planowanego docelowego podziału działki nr (...), na wyodrębnionych nieruchomościach zlokalizowane byłyby budynki mieszkalne jednorodzinne, z dwoma lokalami mieszkalnymi, co stanowi stan niezgodny z planem miejscowym. Stąd, zdaniem Starosty, konieczne było wydanie decyzji o odmowie zatwierdzenia projektu budowlanego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00