Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 8 lutego 2013 r., sygn. II SA/Gl 910/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Leszek Kiermaszek, Sędziowie Sędzia WSA Iwona Bogucka, Sędzia WSA Włodzimierz Kubik (spr.), Protokolant st. sekretarz sądowy Magdalena Dąbek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 stycznia 2013 r. sprawy ze skargi G. S. i K. S. na postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie użytkowania obiektu oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 5 marca 2012 r. do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w C. wpłynął wniosek G. S. i K. S., reprezentowanych przez radcę prawnego, o wszczęcie postępowania w sprawie użytkowania w sposób zagrażający zdrowiu ludzi obiektu budowlanego (wiaty magazynowej) posadowionej w B. przy ul. [...]. Pełnomocnik stron domagał się również wydania zakazu użytkowania przedmiotowego obiektu budowlanego w oparciu o przepis art. 66 ust. 2 ustawy Prawo budowlane. Do wniosku załączono pismo Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w K. z dnia [...]r., w którym poinformowano pełnomocnika autorów wniosku o wynikach przeprowadzonej w dniach [...] i [...]r. kontroli pomiaru hałasu emitowanego do środowiska w związku z działalnością gospodarczą prowadzoną przez Z. S. na przedmiotowej nieruchomości. Z treści tego pisma wynika, że wyniki przeprowadzonej kontroli nie wykazały przekroczenia dopuszczalnego poziomu emitowanego hałasu. W piśmie tym WIOŚ stwierdził także, że w czasie prowadzonych pomiarów hałasu nie stwierdzono prowadzenia prac w części budynku, w stosunku do której przedsiębiorca nie posiada pozwolenia na użytkowanie.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w C. postanowieniem z dnia [...] r., nr [...], wydanym na podstawie art. 61a § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000, Nr 98, poz. 1071 ze zm.), zwanej dalej kpa, odmówił wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie użytkowania obiektu budowlanego - wiaty magazynowej na działkach nr 1, 2 i 3 w B.. W jego uzasadnieniu wskazał, że toczy się przed nim postępowanie w sprawie budowy wiaty magazynowej na działkach nr 1, 2 i 3 w B. w związku z jej wykonaniem z istotnym odstępstwem od zatwierdzonego projektu budowlanego. W trakcie czynności kontrolnych prowadzonych w tej sprawie nie stwierdził zaś użytkowania będącego w budowie przedmiotowego obiektu. Zdaniem organu w sytuacji, gdy obiekt nie został formalnie oddany do użytkowania, brak jest jednocześnie podstaw do wydania zakazu jego użytkowania przewidzianego w art. 66 ust. 2 Prawa budowlanego. Wobec czego organ wskazując na brak materialnoprawnych przesłanek do prowadzenia żądanego postępowania odmówił jego wszczęcia. PINB w C. wskazał dodatkowo, że w sprawie użytkowania obiektu zarówno w procesie inwestycyjnym, jak i po oddaniu obiektu do użytkowania, wnioskodawcy nie posiadają statusu strony, który przysługuje odpowiednio inwestorowi, właścicielowi lub zarządcy (art. 59 ust. 7 i art. 61 pkt 1 Prawa budowlanego). W związku z tym organ ten uznał, że nie był także uprawniony do wszczęcia - na wniosek osób, które nie są stronami postępowania - postępowania, o którym mowa w art. 57 ust. 7 Prawa budowlanego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00