Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 27 lutego 2013 r., sygn. I SA/Gd 1437/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Tomaszewska, Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń (spr.), Sędzia NSA Elżbieta Rischka, Protokolant Sekretarz Sądowy Dorota Kotlarek, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 13 lutego 2013 r. sprawy ze skargi R.T. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 5 listopada 2012 r. nr [ ] w przedmiocie zarzutów dotyczących prowadzonego postępowania egzekucyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 5 listopada 2012 r. Dyrektor Izby Skarbowej, po rozpatrzeniu zażalenia wniesionego przez R.T. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 27 września 2012 r. w przedmiocie uznania zarzutów w sprawie prowadzenia postępowania egzekucyjnego za niezasadne, utrzymał w mocy postanowienie organu pierwszej instancji.

Podstawą rozstrzygnięcia był następujący stan faktyczny:

Wierzyciel - Naczelnik Urzędu Skarbowego - będący jednocześnie organem egzekucyjnym, wystawił w dniu 10 stycznia 2012 r. na zobowiązanego R.T. tytuły wykonawcze o nr od [...] do [...] w związku z nieuregulowanymi należnościami z tytułu podatku od towarów i usług. Podstawą wystawienia przedmiotowych tytułów wykonawczych była decyzja wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 9 grudnia 2011 r., utrzymująca w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej nr [...] z dnia 20 czerwca 2011 r. określającą zobowiązanie w podatku od towarów i usług.

Pismem z dnia 4 maja 2012 r. zobowiązany złożył w ustawowym terminie zarzuty w sprawie prowadzenia postępowania egzekucyjnego na podstawie ww. tytułów wykonawczych, oparte na art. 33 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jednolity: Dz.U. z 2012 r., poz. 1015 z późn. zm.), zwanej dalej u.p.e.a., wnosząc o umorzenie postępowania egzekucyjnego w zakresie nieprawidłowo naliczonych odsetek.

W uzasadnieniu zobowiązany wskazał, że odsetki od zobowiązania podatkowego zostały przez organ błędnie wyliczone, ponieważ nie uwzględniają okresów przerw w ich naliczaniu, o których mowa w art. 54 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r., poz. 749). Organ egzekucyjny wszczął postępowanie kontrolne postanowieniem z dnia 18 czerwca 2008 roku, natomiast decyzja organu I instancji została wydana w dniu 20 czerwca 2011 roku, a doręczona stronie w terminie późniejszym, zastosowanie powinien więc znaleźć art. 54 § 1 pkt 7 Ordynacji podatkowej. Podobnie odsetki nie powinny być naliczane za okres pomiędzy wpłynięciem odwołania do organu I instancji a dniem następnym po upływie 14-dniowego terminu do przekazania akt sprawy organowi odwoławczemu. W związku z powyższym, zdaniem zobowiązanego, nie istnieje zobowiązanie w postaci odsetek za okresy, w których nie powinny one być naliczane, a ich wysokość została ustalona niezgodnie z treścią obowiązku wynikającego z orzeczenia stanowiącego podstawę prowadzonego postępowania egzekucyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00