Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 stycznia 2013 r., sygn. I SA/Wa 1228/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Pirogowicz Sędziowie: WSA Marta Kołtun-Kulik (spr.) WSA Iwona Maciejuk Protokolant referent Monika Bodzan po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 stycznia 2013 r. sprawy ze skargi D.G. na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] maja 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] maja 2012 r., nr [...] Minister Skarbu Państwa, po rozpoznaniu wniosku D.G. o ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej decyzją z dnia [...] kwietnia 2012 r., nr [...] odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnej - utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji.

Zaskarżona decyzja z dnia [...] maja 2012 r. została wydana w oparciu o następujące ustalenia faktyczne i ocenę prawną sprawy.

Wnioskiem z dnia 10 grudnia 1990 r. J. S. wystąpiła do Urzędu Miejskiego w G. o "uzyskanie odszkodowania za mienie pozostawione w granicach obecnego Związku Radzieckiego". Następnie D. G. (następca prawny J. S. - postanowienie Sądu Rejonowego [...] z dnia [...] kwietnia 2009 r., sygn. akt [...]) wnioskiem z dnia 22 grudnia 2008 r. wystąpiła do Wojewody [...] o wydanie decyzji potwierdzającej prawo do rekompensaty z tytułu pozostawienia przez M. S. i J. S. nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej. W oświadczeniu z dnia 14 kwietnia 2009 r. B. I. (również następca prawny J. S.) jako osobę uprawnioną do przysługującej jej części rekompensaty wskazała D. G.

Wojewoda [...] decyzją z dnia [...] lutego 2011 r., nr [...] odmówił D.G. potwierdzenia prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia przez M. S. i J. S. nieruchomości poza obecnymi granicami kraju. Organ I instancji wskazał, iż w przedmiotowej sprawie nie przedłożono dokumentów potwierdzających prawo własności M. S. do nieruchomości położonej w miejscowości B. Jako wystarczającego dowodu na potwierdzenie powyższego Wojewoda nie uznał aktu kupna-sprzedaży z dnia [...] lutego 1922 r., zawartego pomiędzy M. i M. S., ponieważ - zdaniem organu - umowa ta obejmowała wyłącznie same budynki. Wojewoda odmówił mocy dowodowej również umowie dzierżawy z dnia [...] lipca 1935 r., która w jego ocenie, nie stanowiła dokumentu urzędowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00