Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 10 stycznia 2013 r., sygn. II SA/Po 669/12
Dnia 10 stycznia 2013 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Edyta Podrazik Sędziowie Sędzia WSA Jakub Zieliński (spr.) Sędzia WSA Tomasz Świstak Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 stycznia 2013 roku sprawy ze skargi Miasta i Gminy P. na uchwałę Rady Gminy G. z dnia [...] 2012 roku Nr [...] w przedmiocie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia w zakresie utworzenia i prowadzenia gimnazjum; oddala skargę
Uzasadnienie
Uchwałą z dnia [...] 2012 r. nr [...] , wydaną na podstawie art. 5 ust 5b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, Rada Gminy G. wyraziła zgodę na zawarcie przez Gminę G. porozumienia dotyczącego powierzenia Powiatowi P. realizacji zadania własnego Gminy G. w zakresie utworzenia i prowadzenia Gimnazjum Dwujęzycznego (dalej: Gimnazjum).
Skargę na powyższą uchwałę wniosło, na podstawie art. 101 ust 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, Miasto i Gmina P..
W uzasadnieniu skargi strona skarżąca podniosła, iż integralną częścią uchwały jest projekt porozumienia, z którego wynika, że siedziba Gimnazjum ma znajdować się w P., na terenie Miasta i Gminy P.. Podjęta uchwała narusza uprawnienia oraz interes prawny Miasta i Gminy P. polegający na wyłącznej kompetencji do zawierania porozumień w zakresie przekazywania zadań własnych gminy do realizacji innym podmiotom, a nadto rażąco narusza prawo, gdyż żaden przepis prawa nie upoważnia gminy do przekazania swych zadań powiatowi. Z art. 8 ust. 2a ustawy o samorządzie gminnym oraz z art. 5 ust. 5 b ustawy o systemie oświaty nie wynika upoważnienie do przekazania przez gminę zadania powiatowi w zakresie utworzenia i prowadzenia gimnazjum.