Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 29 stycznia 2013 r., sygn. II SA/Ol 1384/12
Dnia 29 stycznia 2013 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alicja Jaszczak-Sikora Sędziowie Sędzia WSA Tadeusz Lipiński Sędzia WSA Adam Matuszak (spr.) Protokolant Specjalista Małgorzata Krajewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 stycznia 2013 roku sprawy ze skargi R. F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]", Nr "[...]" w przedmiocie ustalenia wysokości nienależnie pobranego świadczenia z funduszu alimentacyjnego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu pierwszej instancji; II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia "[...]" Wójt Gminy "[...]’ przyznał R. F. świadczenie z funduszu alimentacyjnego na osobę uprawnioną: M. F. w kwocie "[...]" miesięcznie na okres "[...]" do "[...]".
W dniu "[...]" Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w "[...]" wszczął postępowanie w sprawie ustalenia okresu i kwoty nienależnie pobranego świadczenia z funduszu alimentacyjnego przyznanego na osobę uprawnioną M. F. w kwocie "[...]" miesięcznie na okres od "[...]" do "[...]".
Następnie, decyzją z dnia "[...]", nr "[...]", działający z upoważnienia Wójta Gminy "[...]", Inspektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w "[...]" orzekł o wysokości nienależnie pobranego świadczenia z funduszu alimentacyjnego na osobę uprawnioną M. F. w łącznej wysokości "[...]" z ustawowymi odsetkami za okres od "[...]" do "[...]". W uzasadnieniu wyjaśniono, iż w okresie otrzymywania przez osobę uprawnioną świadczeń z funduszu alimentacyjnego wszelkie kwoty alimentów uzyskane od dłużnika alimentacyjnego w pierwszej kolejności powinny trafić do organu właściwego wierzyciela na poczet zwrotu należności dłużnika z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego, aż do ich całkowitego zaspokojenia. Wyjaśniono, iż jeżeli egzekucja jest prowadzona przez komornika sądowego, to o kolejności zaspokojenia roszczeń określonej w art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. z 2009 r. Nr 1, poz. 7 ze zm.) decyduje komornik, jeżeli zaś komornik w danej sprawie nie prowadzi postępowania egzekucyjnego z uwagi na fakt, iż dłużnik zamieszkuje za granicą, to na wierzycielu spoczywa obowiązek przekazywania do organu właściwego wierzyciela świadczeń otrzymanych od dłużnik alimentacyjnego. Jeżeli w okresie otrzymywania świadczeń z funduszu alimentacyjnego niezgodnie z kolejnością określoną we wskazanej regulacji wierzyciel otrzyma alimenty od dłużnika (bez znaczenia pozostaje, czy są to alimenty na poczet zaległości, czy też bieżące zobowiązania), to narazi się na obowiązek zwrotu świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Wyjaśniono, iż w "[...]" i w "[...]" dłużnik alimentacyjny przekazał R. F. alimenty, na dowód czego strona przedstawiła kopię wyciągów bankowych oraz własne oświadczenie. Wskazano, iż po analizie materiału zgromadzonego w sprawie należało uznać, że świadczenia z funduszu alimentacyjnego pobrane przez R. F. na rzecz osoby uprawnionej - M. F. w "[...]" i "[...]" są świadczeniami nienależnie pobranymi.