Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 30 stycznia 2013 r., sygn. II SA/Łd 1150/12

 

Dnia 30 stycznia 2013 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Czesława Nowak-Kolczyńska Sędziowie Sędzia WSA Renata Kubot-Szustowska (spr.) Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski Protokolant pomocnik sekretarza sądowego Magdalena Rząsa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 stycznia 2013 roku sprawy ze skargi S. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję. LS

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł., decyzją z dnia [...], nr [...], wydaną na podstawie art. 138 §1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000r., nr 98 poz. 1071 ze zm.) oraz art. 17 ust. 1 i ust. 5 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U z 2006r., nr 139 poz.992 ze zm.), utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta Ł. z dnia [...], nr [...], którą odmówiono S. G. przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w związku z koniecznością opieki nad żoną T. G., w okresie od 1 sierpnia 2012r.

W uzasadnieniu powyższej decyzji Kolegium przypomniało, iż w/w decyzją z dnia [...] Prezydent Miasta Ł. odmówił S. G. przyznania przedmiotowego świadczenia, ze względu na niespełnienie przesłanki zawartej w art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a) powołanej ustawy - bowiem osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim.

Odwołanie od powyższej decyzji złożył S. G., prosząc o przyznanie wnioskowanego świadczenia pielęgnacyjnego. Wskazał, iż jego żona od 1991r. choruje na stwardnienie rozsiane, a jej stan zdrowia wciąż ulega pogorszeniu, jest osoba leżącą, niezdolną do samodzielnej egzystencji. Odwołujący się jest jedyną osobą, która może się opiekować żoną, ponieważ dzieci od kilku lat nie interesują się stanem zdrowia matki. Powołał się także na trudną sytuację rodzinną i materialną, wskazując, iż jest osobą bezrobotną, posiadającą prawo do zasiłku, nie mającą możliwości podjęcia zatrudnienia ze względu na stan zdrowia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00