Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 9 stycznia 2013 r., sygn. I SA/Lu 704/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Kwiatek, Sędziowie WSA Halina Chitrosz (sprawozdawca), WSA Grzegorz Wałejko, Protokolant Referent Paulina Zając, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 9 stycznia 2013 r. sprawy ze skargi L. K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. oddala skargę; II. przyznać doradcy podatkowemu B. Z. kwotę [...] w tym VAT/ tytułem wynagrodzenia za czynności podjęte w ramach pomocy prawnej udzielonej z urzędu.

Uzasadnienie

Zaskarżoną interpretacją z dnia [...] Minister Finansów stwierdził, że stanowisko L. K., przedstawione we wniosku z dnia 31 stycznia 2012 r. w zakresie możliwości odliczenia od dochodu wydatków poniesionych przez osobę niepełnosprawną z tytułu ulgi rehabilitacyjnej jest nieprawidłowe.

W jej uzasadnieniu wskazano, że we wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni choruje psychicznie od 17 roku życia z rozpoznaniem schizofrenii paranoidalnej. Zarówno przed osiągnięciem pełnoletności, jak również i jako osoba dorosła, była leczona w szpitalu neuropsychiatrycznym w L. Ukończyła studia pedagogiczne i filozoficzne. Czas studiów był okresem remisji choroby. W 1992 r. zmarł nagle jej ojciec, a w 1997 r. - matka. Wnioskodawczyni nie ma rodzeństwa, ani innej rodziny. Śmierć rodziców spowodowała nawrót psychozy, która z czasem uniemożliwiła jej wszelką pracę. Choroba wyrzuciła ją na obrzeża społeczeństwa utrudniając, a nawet niekiedy uniemożliwiając nawiązywanie kontaktów społecznych. Objawy wytwórcze (omamy słuchowe, czyli tzw. "głosy"), wskutek kłopotliwego i niekonwencjonalnego zachowania się w relacjach międzyludzkich, zwłaszcza w czasie rzutu choroby po 1992 r. spowodowały odsunięcie się znajomych. Wnioskodawczyni została uznana za osobę całkowicie niezdolną do pracy i do samodzielnej egzystencji. Przyznano jej rentę inwalidzką pierwszej grupy, z której się utrzymuje. Leczy się systematycznie od 1994 r. Obecnie jest pacjentką Poradni Zdrowia Psychicznego przy ul. [...] w L. Od 30 stycznia 2007 r. choroba ma wpływ na interpretację rzeczywistości (podczas nawrotu psychozy - wnioskodawczyni całkowicie odizolowuje się od realiów). Zalecono jej, poza koniecznym stałym leczeniem farmakologicznym, aktywizację poprzez udział w życiu społecznym i kulturalnym. Lekarz prowadzący poparł kilkudniowe wyjazdy poza miejsce zamieszkania. Potrzebne na wyjazdy kwoty, wnioskodawczyni oszczędza z renty. Wyjazdy otwierają jej drzwi do świata realnego, pomagają w likwidacji hiperrzeczywistości, tworzonej przez chorą psychikę. Skarżąca opisała dwa wyjazdy do K. i przedstawiła związane z tym wydatki, na które posiada faktury.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00