Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 21 stycznia 2013 r., sygn. III SA/Gl 1443/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Wiesner (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Marzanna Sałuda, Sędzia WSA Renata Siudyka, Protokolant Monika Rał, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 stycznia 2013 r. przy udziale - sprawy ze skargi T.G. (G.) na decyzję Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wydobywania kopalin 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku; 3. zasądza od Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego na rzecz strony skarżącej kwotę 1257 zł (słownie: tysiąc dwieście pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Prezes Wyższego Urzędu Górniczego w K. decyzją z dnia [...] r. nr [...] na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, z późno zm.), w związku z art. 173 ust. 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 163, poz. 981), po rozpoznaniu odwołania z dnia [...] r. T. G. - właściciela Zakładu Usługowo-Handlowego "A" w K., od decyzji Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w L. z dnia [...] r., [...], w przedmiocie wstrzymania działalności polegającej na wydobywaniu kruszywa naturalnego na działce oznaczonej nr [...] wg ewidencji gruntów, zlokalizowanej w miejscowości K., gm. M., pow. moniecki, woj. podlaskie, w związku ze stwierdzeniem prowadzenia tej działalności bez koncesji, utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w L. z dnia [...] r., znak: [...].
Powyższa decyzja została wydana w oparciu o przedstawiony w niej stan faktyczny.
Zaskarżoną decyzją Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w L. nakazał T. G. prowadzącemu działalność pod nazwą: "A" Zakład Usługowo- Handlowy w K. wstrzymanie działalności polegającej na wydobywaniu kruszywa naturalnego na działce oznaczonej nr [...] wg ewidencji gruntów, zlokalizowanej w miejscowości K., gm. M., pow. moniecki, woj. podlaskie, w związku ze stwierdzeniem prowadzenia tej działalności bez koncesji. Ustalenia w tym zakresie zostały poczynione podczas oględzin gruntu dokonanych w dniu [...] r. oraz towarzyszących im czynności kontrolnych. W wyniku tych działań Starostwo Powiatowe w M. powiadomiło Okręgowy Urząd Górniczy w L. o wydobywaniu kruszywa naturalnego z działki [...] oraz działki [...] należącej do E. i A. R. Decyzją z dnia [...] r. Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w L. umorzył postępowanie wyjaśniające, gdyż nie stwierdzono wydobywania kopalin na drugiej z wymienionych działek. Natomiast w stosunku do działki [...] decyzją z dnia [...] r. Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w L. nakazał T. G. wstrzymanie działalności polegającej na wydobywaniu kruszywa naturalnego na wskazanej działce, w związku ze stwierdzeniem prowadzonej działalności bez koncesji. Jako podstawę prawną organ I instancji powołał art. 173 ust. 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze. Ustalenia te poczyniono podczas kontroli terenu przeprowadzonej w dniu [...] r. w związku z pismem Starosty M. z dnia . r., informującym o pozyskiwaniu kruszywa naturalnego bez wymaganej koncesji m.in. z działki nr [...]. Z wypisu z rejestru gruntów z dnia [...] r., prowadzonego przez Starostwo Powiatowe w M., wynika, że działka nr [...] stanowi własność Miasta i Gminy M.. Organ stwierdził na podstawie art. 46 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r, Nr 220, poz. 1447, z późn. zm.) oraz art. 21 ust. 2 Pgg, że działalność w zakresie wydobywania kopalin może być wykonywana po uzyskaniu koncesji, a przepisy prawa nie przewidują innego wydobywania kopalin niż w ramach działalności gospodarczej wymagającej koncesji.