Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 22 stycznia 2013 r., sygn. II SA/Bd 797/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Renata Owczarzak (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Grzegorz Saniewski Sędzia WSA Joanna Brzezińska Protokolant Dominika Znaniecka po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 22 stycznia 2013 r. sprawy ze skargi [...] w [...] na decyzję Okręgowego Inspektora Pracy w [...] z dnia [...] lipca 2012 r. nr [...] w przedmiocie nakazu wypłaty ekwiwalentu pieniężnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia nr [...] zawartą w nakazie z dnia[...], Inspektor Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w[...], na podstawie art. 11 pkt 7 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007r. o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz.U. z 2012 r., poz. 404), art. 94 pkt 5 oraz art. 2379 § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r., Nr 21, poz. 94 ze zm.), nakazał [...] Fabryka [...] Sp. z o. o. w T. wypłacenie byłemu pracownikowi A. W. ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej w wysokości 338 zł netto.

Uzasadniając powyższe rozstrzygnięcie orzekający organ administracyjny wskazał, że w wyniku przeprowadzonej kontroli stwierdzono, iż pracodawca nie wypłacił byłemu pracownikowi A. W. ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej, przy czym kontrola wykazała, że pracodawca nie zapewnił prania odzieży roboczej, a czynności te były wykonywane przez pracowników, lecz pracodawca nie wypłacał ww. ekwiwalentu. Ponadto w zakładzie nie ustalono wysokości i zasad wypłacania ww. ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej. Podczas kontroli pracodawca naliczył A. W. kwotę 338zł netto tytułem ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej, jednakże jej nie wypłacił. Zwrócono uwagę na unormowanie zawarte w art. 2379 § 3 K.p., stwierdzając, iż nie wypłacenie ekwiwalentu stanowi naruszenie tego przepisu kodeksu pracy.

W odwołaniu od decyzji nr [...] zawartej w powyższym nakazie [...] Fabryka [...] Sp. z o. o. w T.

zarzuciła organowi administracji naruszenie następujących przepisów:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00