Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 16 stycznia 2013 r., sygn. II SA/Bd 795/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jarosław Wichrowski (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Renata Owczarzak Sędzia WSA Joanna Brzezińska Protokolant Katarzyna Korycka po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 16 stycznia 2013 r. sprawy ze skargi spółki M. w T. na decyzję Okręgowego Inspektora Pracy w B. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nakazu wypłaty wynagrodzenia oddala skargę.

Uzasadnienie

Po przeprowadzeniu kontroli w [...] sp. z o.o. w T. Okręgowy Inspektorat Pracy w B. Oddział w T. wydał w dniu [...] maja 2012 r. nakaz nr [...], w którym zawarł 11 decyzji, w tym m.in. decyzję określoną w pkt 1 wskazanego rozstrzygnięcia, którym to na podstawie art. 11 pkt 7 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (tekst. jedn. Dz. U. z 2012 r. poz. 404), dalej powoływanej jako ustawa o PIP, art. 94 pkt 5, art. 92 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst. jedn. Dz .U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.), dalej powoływanej jako k.p., nakazał ww. spółce wypłacić byłemu pracownikowi A. W. wynagrodzenie chorobowe za kwiecień 2012 r. w wysokości [...] zł, wskazując jednocześnie, że decyzja ta podlega z mocy art. 11 pkt 7 ustawy o PIP natychmiastowemu wykonaniu.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał, że na skutek przeprowadzonej kontroli ustalono, iż pracodawca nie wypłacił byłemu już pracownikowi wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, tzw. wynagrodzenia gwarancyjnego. Art. 92 § 1 k.p. gwarantuje pracownikowi prawo do wynagrodzenia chorobowego za pierwsze 33 dni trwania tej choroby. Zatem niewypłacenie ww. świadczenia narusza dyspozycję powołanego przepisu prawa pracy.

Od powyższej decyzji spółka wniosła odwołanie, w którym wnosząc o jej uchylnie i przekazanie sprawy organowi I instancji do ponownego rozpatrzenia, zarzuciła organowi naruszenie art. 11 pkt 7 ustawy o PIP poprzez wydanie nakazu względem byłego, a nie obecnego pracownika; art. 77 i art. 7 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst. jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.), dalej powoływanej jako k.p.a., w zw. z art. 12 ustawy o PIP poprzez wydanie decyzji bez dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz nadzwyczajnych okoliczności dotyczących spółki związanych z powstaniem trudnej sytuacji finansowej, a mającej znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy; art. 11 k.p.a. w zw. z art. 12 ustawy o PIP poprzez wydanie decyzji bez uwzględnienia braku możliwości natychmiastowego jej wykonania; oraz art. 159 § 1 w zw. z art. 156 § 1 pkt 5 k.p.a. z uwagi na niewstrzymanie z urzędu wykonania decyzji niewykonalnej w dniu jej wydania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00