Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 grudnia 2012 r., sygn. II SA/Wa 1649/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Góraj (spr.), Sędziowie WSA Anna Mierzejewska, Sławomir Antoniuk, Protokolant Sekretarz sądowy Sylwia Mikuła, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 grudnia 2012 r. sprawy ze skargi W. P. na czynność Dyrektora Departamentu Administracyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej w przedmiocie rozliczenia kosztów zagranicznej podróży służbowej oddala skargę.
Uzasadnienie
W. P. (dalej jako skarżący) wystąpił do Szefa [...] w H. o rozliczenie kosztów zagranicznej podróży służbowej, która trwała od [...] lutego 2012 r., od godz. [...], do [...] lutego 2012 r., do godz. [...], co daje 5 dób i 8:15 godzin, tj. 6 diet. W związku z tym, skarżący wystąpił o wypłatę 313 EUR. Wniosek ten został przesłany do Dyrektora Departamentu Administracyjnego MON celem jego realizacji.
Pismem z [...] marca 2012 r. skarżący wystąpił do Dyrektora Departamentu Administracyjnego MON z wezwaniem do zaprzestania naruszania prawa. W wezwaniu tym podniósł, że przedłożył organowi dokumenty rozliczające zagraniczną podróż służbową opiewające na kwotę 313 EUR. Natomiast [...] marca 2012 r. nastąpiła wypłata należności w kwocie 307,75 EUR, a zatem o 5,25 EUR niższa niż została przez skarżącego wyliczona. Podkreślił, że wypłacenie należności pieniężnych nastąpiło bez uprzedniego wydania decyzji w sprawie. Podniósł, że dokument rozliczający podróż służbową, opatrzony własnoręcznym podpisem, co do zasady jest dokumentem zaświadczającym stan faktyczny, a zatem niedopuszczalna jest zmiana treści tego dokumentu bez jego wzruszenia w ramach przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego. Skoro takie postępowanie nie zostało przeprowadzone, to brak było podstaw do zmiany treści tego dokumentu, jak to uczynił organ.