Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 14 grudnia 2012 r., sygn. I SA/Po 737/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska (spr.) Sędzia WSA Dominik Mączyński Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Ratajczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 grudnia 2012 r. sprawy ze skargi A sp. z o.o. na postanowienie Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów dotyczącej podatku od towarów i usług oddala skargę
Uzasadnienie
Wnioskiem datowanym na dzień [...] lutego 2012 r. "X." Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wystąpiła, na podstawie art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm. - dalej w skrócie: "O.p.") do Dyrektora Izby Skarbowej w P. - upoważnionego przez Ministra Finansów do wydawania w jego imieniu interpretacji indywidualnych, o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stwierdzenia czy opisane we wniosku szkolenia spełniają definicję usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego.
We wniosku w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wnioskodawczyni wskazała, że jest podmiotem gospodarczym, czynnym podatnikiem podatku VAT, specjalizującym się w zakresie doradztwa gospodarczego, doradztwa dotyczącego funduszy europejskich oraz doradztwa w zakresie rozwoju zasobów ludzkich. Spółka prowadzi także działalność szkoleniową. W ramach tej działalności organizuje szkolenia o różnej tematyce, m. in.: rozwój osobistych kompetencji, szkolenia strategiczne mające na celu podniesienie wiedzy i umiejętności z zakresu szeroko rozumianego zarządzania i budowania strategii, szkolenia z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi, szkolenia specjalistyczne - szereg różnorodnych szkoleń dających uczestnikom specyficzną wiedzę lub umiejętności z określonej dziedziny (w zależności od rodzaju szkolenia). Z uwagi na fakt, że zakres szkoleń jest bardzo zróżnicowany, Spółka dopasowując się również do potrzeb odbiorców swoich usług, organizuje szkolenia ze wskazanej przez nich tematyki. Spółka generalnie nie zatrudnia na stałe trenerów/wykładowców, ale korzysta z usług osób posiadających odpowiednie kwalifikacje i wiedzę do przeprowadzenia szkolenia. Spółka pozyskuje powyższe usługi od odpowiednich osób, bądź od podmiotu gospodarczego zatrudniającego daną osobę. Poprzez organizację przedmiotowych szkoleń Spółka uczestniczy w realizacji projektów w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, który służy realizacji Narodowej Strategii Spójności 2007-2013 i wykorzystaniu środków w ramach funduszy strukturalnych Unii Europejskiej przeznaczonych dla Polski na lata 2007-2013. Program ten jest finansowany w części z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz w części ze środków krajowych. Środki, z jakich finansowane są projekty i realizowane w ich ramach szkolenia są środkami publicznymi.