Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 18 grudnia 2012 r., sygn. I SA/Po 759/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędziowie Sędzia WSA Karol Pawlicki Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Kamila Kozłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 grudnia 2012r. sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. w P na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżącej Spółki kwotę [...]zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

W dniu [...] lutego 2012 r. "X." Spółka z o.o. z siedzibą w P. złożyła, na podstawie art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. - dalej w skrócie: "O.p.") do Dyrektora Izby Skarbowej w P. - upoważnionego przez Ministra Finansów do wydawania w jego imieniu interpretacji indywidualnych, wniosek o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania w przypadku zbycia spółce nabywanej akcji (udziałów) celem ich umorzenia.

W opisie zdarzenia przyszłego wnioskodawczyni wskazała, że jako Spółka, podlegająca w Polsce tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, planuje nabycie akcji (udziałów) w spółce akcyjnej (z o. o.), która również podlega tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce (dalej: spółka nabywana). Spółka podała, że nabycie nastąpi w ramach wymiany udziałów, o której mowa w art. 12 ust. 4d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r., nr 74, poz. 397 ze zm. - dalej w skrócie: "u.p.d.o.p."). W ramach tej operacji, Spółka ma nabyć akcje (udziały) w spółce nabywanej od jej akcjonariuszy (wspólników), którzy wniosą swoje akcje (udziały) w spółce nabywanej aportem do Spółki. W zamian za nabywane akcje (udziały) w spółce nabywanej, Spółka przekaże akcjonariuszom (wspólnikom) spółki nabywanej własne udziały. W efekcie opisywanego nabycia akcji (udziałów) w spółce nabywanej, Spółka uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce nabywanej, albo posiadając już bezwzględną większość praw głosu w spółce nabywanej, zwiększy ilość akcji (udziałów) w tej spółce. We wniosku zaznaczono, że jest planowane (możliwe), że akcje (udziały) w spółce nabywanej, które Spółka nabędzie w drodze wymiany udziałów w rozumieniu art. 12 ust. 4d u.p.d.o.p., zostaną w późniejszym czasie zbyte spółce nabywanej celem ich umorzenia (tzw. umorzenie dobrowolne w trybie art. 199 § 2 Kodeksu spółek handlowych).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00