Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 5 grudnia 2012 r., sygn. I SA/Op 373/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Gocki Sędziowie Sędzia NSA Joanna Kuczyńska (spr.) Sędzia WSA Anna Wójcik Protokolant st. inspektor sądowy Iwona Bergiel po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 5 grudnia 2012 r. sprawy ze skargi P.G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Opolu z dnia 16 sierpnia 2012 r., nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku akcyzowym za luty, marzec, maj - grudzień 2006 r. oddala skargę

Uzasadnienie

Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Opolu w dniu 22.04.2010r. wszczął postępowanie kontrolne wobec P. G. właściciela firmy "A", w zakresie kontroli rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatków stanowiących dochód budżetu państwa, z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za okres 01.01.2006r. do 31.12.2006r. podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia 2006r. do grudnia 2006r. oraz podatki akcyzowego za miesiące od stycznia 2006r. do grudnia 2006r.

Podatnik w okresie objętym postępowaniem prowadził działalność w zakresie sprzedaży hurtowej i detalicznej paliw płynnych i nie uiścił należnego podatku akcyzowego za miesiące luty, marzec, maj - grudzień 2006r. oraz nie złożył miesięcznych deklaracji na podatek akcyzowy za wskazane okresy rozliczeniowe.

Kontrolujący ustalili, że w 2006r. "A" nabył wyroby akcyzowe, od których nie zapłacono należnego podatku akcyzowego od firmy "B", "C". oraz "D"

Decyzją z dnia 28.03.2012r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Opolu określił P. G. zobowiązanie w podatku akcyzowym za miesiące luty, marzec, maj - grudzień 2006r.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ I instancji wskazał, iż grupa przestępcza posługując się firmami "B", "C". i "D" wprowadziła do obrotu paliwo niewiadomego pochodzenia. W celu zalegalizowania tego paliwa posłużono się fakturami VAT, które nie odzwierciedlały rzeczywistych transakcji. P. G. nie przedstawił żadnego dowodu na okoliczność źródła pochodzenia zakupionego paliwa, a tym samym nie wykazał, że od nabytego paliwa została opłacona akcyza. Podatnik kupując paliwo bez opłaconej akcyzy w ramach prowadzonej działalności dokonywał jego dalszej odsprzedaży na prowadzonych stacjach benzynowych, nie uiszczając należnego podatku akcyzowego. Faktury od firmy "B" , "C". i "D" służyły jedynie do ukrycia faktycznego miejsca zakupu wyrobu akcyzowego. Na ich podstawie dokonano określenia podatku akcyzowego z tytułu nabytego, a następnie sprzedanego paliwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00