Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 4 grudnia 2012 r., sygn. III SA/Łd 856/12

 

Dnia 4 grudnia 2012 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Irena Krzemieniewska, Sędzia WSA Małgorzata Łuczyńska, , Protokolant Pomocnik sekretarza - Bartosz Adamus, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 listopada 2012 roku sprawy ze skargi A. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Ł. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Ł. z dnia [...] znak [...] w przedmiocie nakazania usunięcia ze stron internetowych sformułowań dotyczących likwidacji stanów chorobowych przez suplementy diety 1. stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do dnia uprawomocnienia się niniejszego wyroku; 3. zasądza od Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Ł.na rzecz A. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Ł. kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ł. decyzją z dnia [...] znak: [...] nakazał A Sp. z o.o. w Ł. dostosowanie sposobu prezentacji i reklamy w Internecie wprowadzonych do obrotu suplementów diety pn: " BioMarine ®", " Nuclevital Q 10 Complex®", " BioCardine Omega-3® ", do warunków określonych w ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia poprzez usunięcie ze stron internetowych treści sugerujących właściwości zapobiegania chorobom i ich leczenia. Organ wyznaczył stronie 30 dniowy termin wykonania liczony od dnia uprawomocnienia się decyzji.

W uzasadnieniu orzeczenia wyjaśniono, że organ I instancji po zapoznaniu się z pismem Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 26 stycznia 2012 r. znak: GIS-ŻP-422-8/KCH/12 dotyczącym prezentacji i reklamy suplementów diety wprowadzonych do obrotu przez A Sp. z o.o. z siedzibą w Ł. prowadzonych za pośrednictwem stron internetowych: [...] oraz po weryfikacji treści wymienionych witryn internetowych stwierdził, że zamieszczona reklama i prezentacja suplementów diety: " BioMarine ®", " Nuclevital Q 10 Complex®", " BioCardine Omega-3®" narusza przepisy art. 46 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia przez przypisywanie im właściwości zapobiegania chorobom i ich leczenia poprzez umieszczenie na wyżej wymienionych stronach internetowych sformułowań, w szczególności: " Barbara M. lat 56, Gdańsk-Chełm (...) Preparat BioMarine stosuję, ponieważ choruje na oczy. Lekarz stwierdził u mnie genetyczne zwyrodnienia rogówek. (...)", " Lucyna K. , Rozwadza (...) zmniejszyły się mięśniaki a guzek w piersi znikł.", Anna H., Gdynia Używam preparatu od 3 miesięcy, torbiele na jajnikach znikają", " Wiesław D., lat 53, Kurów (...) Dodatkowo przypuszczam, że to NucleVital Q 10COMPLEX spowodował wchłonięcie się torbieli, które miałem od 10 lat na lewym nadgarstku ręki" , Bartłomiej M., lat 50 , Zgłobice. Stosuję ze względu na schorzenie i kłopoty z sercem. Efekt był widoczny po krótkiej terapii (...). Zamieszczona reklama i prezentacja narusza także art. 16 rozporządzenia ( WE) Nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 sierpnia 2002 r. ustanawiającego ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołującego Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiającego procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności. Powyższe sformułowania sugerują lub mogą być rozumiane jako deklaracja właściwości leczniczych, bądź profilaktycznych w/w preparatów, co jest niezgodne z definicją środka spożywczego, w tym przypadku suplementu diety określoną w art. 3 ust. 3 pkt 39 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia, która mówi, że " suplement diety to środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będący skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub fizjologiczny, pojedynczych lub złożonych wprowadzony do obrotu w formie umożliwiającej dawkowanie (...), z wyłączeniem produktów posiadających właściwości produktu leczniczego w rozumieniu przepisów prawa farmaceutycznego".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00