Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 7 grudnia 2012 r., sygn. III SA/Łd 882/12

 

Dnia 7 grudnia 2012 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Alberciak, Sędziowie Sędzia NSA Irena Krzemieniewska, Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski (spr.), , Protokolant ref. staż. Przemysław Mazur, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 grudnia 2012 roku sprawy ze skargi M.W. na decyzję Dowódcy [...] Brygady Kawalerii Powietrznej w T. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania jednorazowego dodatku specjalnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Dowódca Jednostki Wojskowej [...] decyzją Nr [...] z dnia [...] odmówił majorowi rezerwy pilotowi M. W. przyznania jednorazowego dodatku specjalnego za rok 2011.

W uzasadnieniu decyzji wyjaśniono, że w dniu 17 maja 2012 r. wpłynął wniosek M. W. o wypłacenie jednorazowego dodatku specjalnego za rok 2011 w wysokości 520 % kwoty pobieranego przez niego dodatku specjalnego o charakterze stałym. Zgodnie z § 9 a rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 8 czerwca 2004 r. w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych ( Dz.U. Nr 141, poz. 1497 ze zm.) żołnierzowi zawodowemu przyznaje się jednorazowy dodatek specjalny po zakończeniu roku kalendarzowego przy spełnieniu następujących przesłanek: posiadania dziesięcioletniego stażu zawodowego służby wojskowej pełnionej bezpośrednio w składzie personelu latającego, wykonywania bezawaryjnych zadań określonych w indywidualnym rocznym planie szkolenia lotniczego, a wymiar lotów wykonywanych w ramach realizacji indywidualnego rocznego planu szkolenia lotniczego nie może być niższy niż 40 godzin innym wojskowym statkiem powietrznym. Z istoty wskazanego przepisu wynika, iż jednorazowy dodatek specjalny jest dodatkiem rocznym, przyznawanym za coroczną służbę na stanowisku związanym bezpośrednio z wykonywaniem lotów, a nie za pełnienie takiej służby przez część roku. Żołnierz aby uzyskać uprawnienie do przyznania tego rodzaju dodatku musi bezawaryjnie wykonywać roczny plan szkolenia lotniczego, a nie jego część - w ilości nie mniejszej niż 40 godzin lotu. Żołnierzowi, który nie pełni służby przez okres pełnego roku, bezpośrednio w składzie personelu lotniczego dodatek taki nie może zostać przyznany. Dodatek może być przyznany żołnierzowi. Major W. tej podmiotowej przesłanki w czasie, w którym dodatek mógłby być przyznany za 2011 r. nie spełnia, bowiem w 2012 r. nie jest żołnierzem zawodowym. Ze służby został zwolniony na podstawie rozkazu personalnego z dnia [...] i w dniu 31 maja 2011 r. wygasł z nim stosunek zawodowej służby wojskowej. Wnioskodawca nie spełnił także przesłanki wykonania rocznego indywidualnego planu szkolenia lotniczego, gdyż pełnił służbę zawodową tylko do dnia 31 maja 2011 r. Wykonanie części lotów przewidzianych w rocznym indywidualnym planie szkolenia lotniczego, nawet w wymagalnej minimalnej ilości 40 godzin, nie uprawnia do przyznania jednorazowego dodatku specjalnego za dany rok, po zakończeniu tego roku kalendarzowego. Wypłaty jednorazowego dodatku specjalnego, którego przyznanie i wysokość reguluje § 9 a w/w rozporządzenia, bądź jego części, nie przewidują przepisy art. 94 i nast. ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych ( tekst. jedn. Dz.U. z 2010 r. Nr 90, poz. 593 ze zm.) regulujące należności żołnierzy zwolnionych ze służby.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00