Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 listopada 2012 r., sygn. III SA/Wa 506/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maciej Kurasz, Sędziowie Sędzia WSA Marek Kraus, Sędzia WSA Jarosław Trelka (sprawozdawca), Protokolant referent stażysta Iwona Choińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 listopada 2012 r. sprawy ze skargi T. sp. z o.o. z siedzibą w L. na postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] grudnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej 1) uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] listopada 2011 r. nr [...], 2) stwierdza, że uchylone postanowienia nie mogą być wykonane w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz T. sp. z o.o. z siedzibą w L. kwotę 357 zł (słownie: trzysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

W dniu 6 września 2011 r. (data nadania pocztowego) T. Sp. o.o. z siedzibą w L. ("Skarżąca" albo "Spółka") złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika podatku dochodowego od przychodu uzyskanego przez udziałowców, w związku z przekształceniem spółki przejmującej w spółkę osobową, z tytułu osiągniętego i niepodzielonego zysku przez spółkę przejmowaną.

We wniosku Skarżąca przedstawiła następujące zdarzenia przyszłe:

Zarząd Spółki planuje przejęcie w ciągu kilku następnych miesięcy polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, podlegającej w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu ("spółka przejmowana"). Udziałowcami spółki przejmowanej są dwie osoby fizyczne będące polskimi rezydentami ("udziałowcy"). Połączenie nastąpi przez przejęcie (inkorporację) przez Skarżącą spółki przejmowanej. W związku z połączeniem dojdzie do ustania bytu prawnego spółki przejmowanej, natomiast udziałowcy spółki przejmowanej w wyniku łączenia otrzymają udziały w Skarżącej (przejmującej). W wyniku połączenia dojdzie do przeniesienia całego majątku spółki przejmowanej na Spółkę przejmującą. Kapitały własne spółki przejmowanej (odpowiadające wartości kapitału zakładowego, zapasowego, rezerwowego oraz bieżących zysków) powiększą kapitał zakładowy Spółki przejmującej. Nominalna wartość udziałów Spółki przejmującej, otrzymanych przez wspólników spółki przejmowanej, będzie odpowiadać wartości, o jaką zostanie powiększony kapitał zakładowy Spółki przejmującej. Obecnie w bilansie spółki przejmowanej, w pozycji bilansu "kapitał zapasowy" widnieją kwoty przekazane na ten kapitał w ciągu kilku ubiegłych lat i wypracowane przez spółkę przejmowaną z zysku z ubiegłych lat. Zyski te nie zostały wypłacone udziałowcom spółki przejmowanej w formie dywidendy lub też w jakikolwiek inny sposób. Już po przeprowadzeniu operacji połączenia obu spółek może dojść do przekształcenia spółki przejmującej w spółkę osobową, tj. spółkę komandytową lub spółkę jawną lub spółkę partnerską lub spółkę komandytowo-akcyjną ("spółka osobowa").

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00