Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 listopada 2012 r., sygn. VII SA/Wa 1290/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Jarecka (spr.), , Sędzia WSA Jolanta Augustyniak - Pęczkowska, Sędzia WSA Mariola Kowalska, Protokolant spec. Sylwia Kruszyńska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 listopada 2012 r. sprawy ze skargi K. Sz. i T. Sz. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] marca 2012 r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki skargę oddala

Uzasadnienie

Decyzją nr [...] z dnia [...] stycznia 2012 r., Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla [...] (dalej "PINB") na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r., Nr 156, poz. 1118, ze zm.), zw. dalej "Prawem budowlanym" nałożył na K. i T. małż. Sz. (dalej "Skarżący") obowiązek dokonania rozbiórki kominka wraz z instalacją służącą do podłączenia dwuściennego stalowego systemu kominowego wkładu kominkowego znajdującego się w lokalu nr [...] w budynku mieszkalnym wielorodzinnym przy ul. [...] 2 w [...], w celu doprowadzenia wykonanych robót związanych z jego instalacją, do stanu zgodnego z prawem tj. §132 pkt 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2002r. nr 75, poz. 690 - ze zmianami, zw. dalej "Rozporządzeniem". Nałożony w/w decyzją obowiązek nakazał wykonać w terminie trzech miesięcy od chwili, gdy decyzja stanie się ostateczna.

W uzasadnieniu swojej decyzji PINB wskazał, iż zgodnie z § 132 pkt 3 wyżej cytowanego rozporządzenia, kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym mogą być instalowane wyłącznie w m. in. w niskich budynkach wielorodzinnych. Przedmiotowy budynek posiada natomiast pięć kondygnacji nadziemnych i zaliczany jest do budynków średniowysokich, zgodnie z § 8 pkt 2 cytowanego Rozporządzenia. Również pomieszczenia, zdaniem PINB, w których zainstalowany jest kominek winny spełniać wymagania dotyczące zapewnienia wentylacji pomieszczenia i prawidłowego podłączenia do przewodów kominowych. W związku z niemożliwością instalowania kominków w średniowysokich budynkach wielorodzinnych, zasadnym było podjęcie działań w trybie art. 51 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo budowlane oraz wydanie decyzji na rozbiórkę kominka, celem doprowadzenia wykonanych robót związanych z jego instalacją do stanu zgodnego z prawem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00