Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 listopada 2012 r., sygn. III SA/Wa 425/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Jolanta Sokołowska, Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Nowecki (sprawozdawca), Sędzia WSA Anna Wesołowska, Protokolant referent stażysta Marika Krawczyńska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 listopada 2012 r. sprawy ze skargi C. GmbH & Co. KG z siedzibą w Niemczech na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] września 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz C. GmbH & Co. KG z siedzibą w Niemczech kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

W dniu 28 czerwca 2011 r. firma C. z siedzibą w Niemczech (dalej: Skarżąca, Spółka) złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie zastosowania obniżonej stawki podatku dla dostawy krajowej i wewnątrzwspólnotowego nabycia ciast mrożonych, przedstawiając następujący stany faktyczne i zdarzenia przyszłe:

Skarżąca jest producentem ciast. Dokonuje odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju, a także ich przemieszczeń na terytorium kraju, w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 53, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej: “u.p.t.u.". Z uwagi na nieposiadanie przez Spółkę stałego miejsca prowadzenia działalności i siedziby, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 u.p.t.u. podatek rozlicza nabywca. Spółka dokonując przemieszczenia towarów własnych rozpoznaje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. W związku z tą czynnością opodatkowaną Spółka zobowiązana jest naliczyć podatek należny według właściwej stawki VAT. Wyroby spółki są dystrybuowane przez zewnętrznych dystrybutorów, przede wszystkim duże sieci handlowe. Ciasta sprzedawane przez Spółkę są zaliczane według PKWiU z 2008 r. do pozycji 10.71.12.0 "wyroby ciastkarskie i ciastka świeże". Przez określenie "Ciasta" i "Wyroby Spółki" należy rozumieć - znajdujące się w pozycji 10.71.12.0 "wyroby ciastkarskie i ciastka świeże". Ciasta bezpośrednio po przygotowaniu są błyskawicznie zamrażane (technologia shock frosting). Ciasto jest zamrażane do temperatury pozwalającej przechowywać je w temperaturze -18 st. C. Podawany na opakowaniu przez Spółkę sposób przechowywania/data minimalnej trwałości jest następujący: temperatura -18 st. C. najlepiej spożyć przed końcem - patrz data min. Trwałości"; -12 st. C. "3 tygodnie"; -6 st. C. "4 dni"; 5 st. C. "1 dzień w lodówce". Ponad ten wyżej wskazany (w formie tabeli) na opakowaniu sposób przechowywania/data minimalnej trwałości, na opakowaniu pojawia się zapis "Po rozmrożeniu nie zamrażać ponownie. Zamrożone bezpośrednio po wykonaniu. Produkt głęboko mrożony. Przechowywać w temperaturze -18 st. C." Wskazany na opakowaniu sposób przygotowania jest następujący: "Produkt wyjąć ze wszystkich opakowań. Rozmrażanie w temperaturze pokojowej 4-5 godz. Produkt porcjowany rozmraża się o godzinę krócej. Rada cukiernika: najlepiej porcjować tort 30 minut po wyjęciu z zamrażalnika". Na opakowaniu Spółka nie podaje daty produkcji w formie czytelnej dla przeciętnego nabywcy, np. z następującego nadruku "L9272M092030" nabywca nie jest w stanie wywnioskować kiedy ciasto zostało wyprodukowane. Niemniej z powyższego kodu identyfikacyjnego partię produkcyjną możliwe jest odczytanie daty produkcji. Data minimalnej trwałości podawana jest jako miesiąc i rok. Ciasto zamrożone do temperatury -18 st. C może być przechowywane (licząc od momentu zamrożenia) dużo dłużej niż 45 dni. Na podstawie powyżej opisanych oznaczeń można przyjąć, że do nabywcy kierowany jest następujący przekaz: przechowując w temperaturze -18 st. C. należy spożyć do 09/2011 (oczywiście wskazana obok data minimalnej trwałości jest datą przykładową); po zmianie temperatury przechowywania na -12 st. C przechowuj 3 tygodnie; po zmianie temperatury przechowywania na -6 st. C przechowuj 4 dni; po zmianie temperatury przechowywania na 5 st. C przechowuj 1 dzień w lodówce.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00