Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 listopada 2012 r., sygn. II SA/Wa 1420/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Kube, Sędziowie WSA Iwona Dąbrowska, Olga Żurawska-Matusiak (spr.), Protokolant Referent stażysta Małgorzata Ciach, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 listopada 2012 r. sprawy ze skargi I. E. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] czerwca 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania pozwolenia na posiadanie broni palnej sportowej 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości, 3) zasądza od Komendanta Głównego Policji na rzecz skarżącego I. E. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Komendant Główny Policji decyzją z [...] czerwca 2012 r. nr [...], wydaną na podstawie art. 138 § 1 i art. 268a K.p.a. oraz art. 10 ust. 1 i 3 pkt 3 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz.U. z 2004 r. nr 52, poz. 525 ze zm.) po rozpoznaniu odwołania I. E. (dalej jako skarżący), utrzymał w mocy decyzję [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] z [...] lutego 2012 r. nr [...] o odmowie wydania pozwolenia na broń palną sportową.
Do wydania powyższej decyzji doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Wnioskiem z [...] grudnia 2011 r. skarżący wystąpił do [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] o wydanie pozwolenia na posiadanie [...] jednostek broni sportowej, tj. 6 egzemplarzy broni centralnego zapłonu, 4 egzemplarzy broni bocznego zapłonu, 1 sztukę broni śrutowej. Ponadto wniósł o wydanie 6 zaświadczeń uprawniających do nabycia 3 egzemplarzy broni centralnego zapłonu i 3 egzemplarzy broni bocznego zapłonu. W uzasadnieniu wniosku wskazał, że czynnie uprawia strzelectwo sportowe i uczestniczy w zawodach klubów i stowarzyszeń strzeleckich, w związku z czym chce zakupić określone rodzaje broni sportowej do poszczególnych konkurencji. Poinformował, że jego macierzysty klub strzelecki nie posiada na stanie broni, a korzystając z broni użyczonej od kolegów, nie jest w stanie uzyskać dobrych wyników w zawodach. Do wniosku skarżący dołączył aktualne orzeczenia lekarskie i psychologiczne potwierdzające, że może dysponować bronią palną, zaświadczenie potwierdzające jego członkostwo w Klubie [...] w [...], legitymację instruktora dyscypliny sportu strzelectwo sportowe.