Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 29 listopada 2012 r., sygn. I SA/Op 334/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Wójcik (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Joanna Kuczyńska Sędzia WSA Marta Wojciechowska Protokolant st. sekretarz sądowy Maria Żymańczyk po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 29 listopada 2012 r. sprawy ze skargi P. M. na interpretację indywidualną Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 31 maja 2012 r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu 29 lutego 2012 r. P. M. (dalej jako wnioskodawca lub skarżący) zwrócił się do Ministra Finansów działającego przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dotyczących zbycia nieruchomości w drodze umowy dożywocia.

Z przedstawionego we wniosku oraz jego uzupełnieniu stanu faktycznego wynikało, że w dniu 26.01.2012 r. wnioskodawca wraz z żoną J. M., jako współwłaściciele nieruchomości obejmującej jeden lokal mieszkalny o powierzchni użytkowej 50,45 m2, nabytej przez nich w dniu 9.09.2009 r., przenieśli własność tegoż lokalu na rzecz córki M. K., która zobowiązała się zapewnić rodzicom dożywotnie utrzymanie (umowa dożywocia).

Jak wskazał wnioskodawca, przyczyną przeniesienia własności lokalu był zły stan jego zdrowia oraz żony J. M., która w 2009 r. doznała ostrego udaru niedokrwiennego lewej półkuli mózgu, skutkującego niedowładem prawej strony ciała i powodującego konieczność rehabilitacji, częstych kontroli w poradniach specjalistycznych oraz stałej opieki i pielęgnacji. Również sam wnioskodawca jest osobą o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (niewidomy na jedno oko), posiada III grupę inwalidzką i przebywa na rencie (częściowo niezdolny do pracy). Te okoliczności stały się główną przyczyną przeniesienia przez małżonków własności lokalu na córkę, która zamieszkała wraz z nimi. Nie otrzymali oni od córki innych świadczeń, poza osobistą pomocą w opiece.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00