Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 27 listopada 2012 r., sygn. I SA/Łd 1162/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Wiktor Jarzębowski Sędziowie Sędzia WSA Tomasz Adamczyk Sędzia WSA Ewa Cisowska - Sakrajda (spr.) Protokolant Szymon Chrostek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 listopada 2012r. sprawy ze skargi M. J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia w podatku od towarów i usług za grudzień 2004r. nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny miesiąc - oddala skargę.

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Skarbowej w Ł. decyzją z dnia [...] Nr [...] utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w T. z dnia [...] Nr [...] określającą M. J. w podatku od towarów i usług za grudzień 2004r nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny miesiąc w wysokości 415 zł.

W obszernym uzasadnieniu tej decyzji wskazał, że w ocenie organu pierwszej instancji zebrany podczas kontroli materiał dowodowy jednoznacznie wykazał, że faktura VAT z dnia [...] nr [...] dokumentująca zakup paliwa napędowego od "A" Sp. z o.o. o wartości netto 2.690 zł, podatek VAT 591,80zł przez podatnika, nie odzwierciedla faktycznego przebiegu zdarzeń gospodarczych, wobec czego rozstrzygnięciem z dnia [...] nr [...] organ pierwszej instancji zakwestionował prawo strony do odliczenia podatku naliczonego z tejże faktury VAT.

Dalej organ odwoławczy, powołując treść art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, art. 15, art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124, art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a), oraz art. 29 ust. 4 oraz art. 106 ust. 1, art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16 VAT, wyjaśnił, że nabywca towaru ma prawo obniżyć należny podatek od towarów i usług o podatek naliczony określony w fakturach VAT dokumentujących nabycie towarów, a zasadniczą cechą konstrukcyjną podatku od towarów i usług jest możliwość potrącenia przez podatnika kwoty podatku zapłaconego we wcześniejszej fazie obrotu od kwoty podatku należnego. Jednakże to podstawowe prawo podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług nie jest bezwzględne w tym znaczeniu, że ustawodawca wymaga spełnienia pewnych warunków, a w określonych przez siebie sytuacjach wyłącza to prawo. Warunki, których spełnienie jest konieczne dla skorzystania z określonego wyżej prawa związane są m.in. z fakturami VAT, a więc podstawową kategorią dokumentów odzwierciedlających nabycie towarów i usług. Jeden z takich warunków wynika z § 14 ust. 2 pkt 4 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Ograniczenie w nim zawarte odnosi się do fikcyjnych transakcji i jego celem jest zapobieżenie wykorzystywania "pustych dokumentów".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00