Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 21 listopada 2012 r., sygn. III SA/Gl 1390/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Jużków (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Renata Siudyka, Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz, Protokolant Monika Rał, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 listopada 2012 r. przy udziale - sprawy ze skargi L. G. na decyzję Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wydobywania kopalin oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. nr [...] Prezes Wyższego Urzędu Górniczego w K., po rozpatrzeniu odwołania L. G. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą ""A"L. G." z siedzibą w M. utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w L. z dnia [...] r. nr [...], którą nakazano przedsiębiorcy wstrzymanie działalności polegającej na wydobywaniu kruszywa naturalnego na działce oznaczonej nr [...] wg ewidencji gruntów, zlokalizowanej we wsi W., gm. K., pow. [...], woj. [...] w związku ze stwierdzeniem prowadzenia tej działalności bez koncesji. Jako podstawę prawną zaskarżonej decyzji wskazano art. 138 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm., w skrócie K.p.a.) w związku z art. 173 ust. 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 163, poz. 981 ze zm., w skrócie P.g.g).

Decyzja zapadła w poniższym stanie faktycznym i prawnym.

W trakcie kontroli zakładów górniczych w powiecie [...] przeprowadzonej w dniu [...] r. przez Okręgowy Urząd Górniczy w L. stwierdzono w miejscowości W. (na działce nr [...]) świeże ślady poboru kruszywa w następstwie czego powstały dwa wyrobiska wgłębne. Wyrobisko A o pow. [...] m2 i wyrobisko B o pow. [...] m2, których eksploatacja odbywała się wbrew zasadom o bezpiecznym jej prowadzeniu, bowiem pozostawiono skarpy miejscami dochodzące do ok. [...] m i kącie naturalnego usypu, z nawisami spowodowanymi nieusuniętym nakładem. W wyrobisku A, w części przedpola ściany eksploatacyjnej znajdowała się koparka [...] na podwoziu kołowym (skarpa ok. [...] m, nachylenie [...] stopni). Teren eksploatacyjny oraz dostęp do skarp był nieoznakowany, brak było tablic informacyjnych i ostrzegawczych a eksploatacja stwarzała bezpośrednie zagrożenie dla osób prowadzących wydobycie jak i osób postronnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00