Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 17 października 2012 r., sygn. II SA/Wr 496/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Halina Kremis Sędziowie: Sędzia WSA Ireneusz Dukiel Sędzia WSA Władysław Kulon (spr.) Protokolant Anna Biłous po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 17 października 2012r. sprawy ze skargi M. i H. Sz. na decyzję D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w sprawie zmiany sposobu użytkowania budynku I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. na rzecz strony skarżącej kwotę 500 zł (słownie: pięćset zł) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowoadministracyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżone do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego rozstrzygnięcie zostało wydane w następującym stanie faktycznym. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w L. w dniu [...]r. wszczął postępowanie w sprawie zmiany sposobu użytkowania budynku zlokalizowanego na działce nr [...] przy ul. O. [...] w L. W trakcie gromadzenia materiału dowodowego dotyczącego sprawy m.in. w trakcie oględzin na przedmiotowej nieruchomości, organ ustalił, że przy ul. O.[...] w L. znajdują się dwa lokale mieszkalne i jeden lokal usługowy.

Inicjatorzy postępowania M. i H. Sz. podnieśli, że doszło do nielegalnej zmiany sposobu użytkowania lokalu użytkowego będącego własnością I. i K. K. znajdującego się w w/w budynku, który poprzednio był użytkowany jako zakład naprawy wag, a na chwilę obecną, po jego wynajęciu, prowadzona jest w nim działalność polegająca na naprawie i konserwacji aut. Dodatkowo w trakcie postępowania wskazali oni, że działalność polegająca na naprawie wag sklepowych nie zakłócała spokoju, nie powodowała żadnej uciążliwości dla sąsiadów, nie zagrażała bezpieczeństwu oraz nie miała wpływu na środowisko. Po zmianie sposobu użytkowania lokalu na warsztat samochodowy, zdaniem M. i H. Sz. hałas przy wykonywaniu prac w warsztacie nie pozwala im na normalną egzystencję, dom się trzęsie, a spaliny, środki chemiczne i lakier przechodzą do mieszkania skarżących.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00