Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 16 października 2012 r., sygn. II SA/Wr 524/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zygmunt Wiśniewski (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia WSA Alicja Palus Sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak Protokolant Małgorzata Boaro po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 16 października 2012 r. sprawy ze skargi C.T.N.M.-Z. na decyzję Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we W. z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie odmowy wydania pozwolenia wodnoprawnego na szczególne korzystanie z wód, tj. na pobór wód podziemnych z utworów trzeciorzędowych oraz odprowadzanie ścieków (popłuczyn) ze stacji uzdatniania wody do potoku N. oddala skargę.

Uzasadnienie

Starosta K. decyzją z dnia [...] r. nr [...], wydaną na podstawie art. 126 pkt 1 w zw. z art. 125 pkt 3 i art. 140 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (t. jedn. z 2005 r. Dz. U. Nr 239, póz. 2019 ze zm.), odmówił S.K.M. sp. z o.o. (zwanej dalej "SK M.") wydania pozwolenia wodnoprawnego na pobór wód podziemnych z utworów trzeciorzędowych za pomocą studni nr 1a i nr 2 (położonych na działce nr 309/2 i nr 309/1w miejscowości M. gmina S.) w ilości Qmaxh=34,00 m3/h, Qśrd=238,0 m3/d, Qmaxr=86870 m3/rok oraz odprowadzanie popłuczyn ze stacji uzdatniania wody do potoku N. w km 2+100 w ilości Qmaxd =11,2 m3/d z częstotliwością dwa lub trzy razy na tydzień.

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji podkreślił, że ustalił, iż w sprawie zachodzą przesłanki obligujące do odmowy wydania pozwolenia wodnoprawnego określone w art. 126 pkt 1 w zw. z art. 125 pkt 3 Prawa wodnego, albowiem w przypadku wydania tego pozwolenia wodnoprawnego doszłoby do naruszenia wymagań i zasad ochrony środowiska w zakresie ochrony wód i zasobów wodnych ujętych w art. 2 ust. 1 pkt 2 Prawa wodnego. Stwierdził, że skoro ujęcie posiada zatwierdzone zasoby w wielkości 47,5 m3/h, a innemu podmiotowi- Centrum T.N.M.-Z. (zwanej dalej "skarżącym") prawomocną decyzją z 8 grudnia 2011 r. zostało wydane pozwolenie wodnoprawne na pobór wód podziemnych w ilości 34 m3/h, to nie ma możliwości wydania pozwolenia na pobór SK M. w takiej samej wielkości, gdyż łączna wielkość przekraczałaby dozwolony pobór określony wielkością zatwierdzonych zasobów, a to z kolei prowadziłoby do niewłaściwej czy nadmiernej eksploatacji ujęcia, skutkiem czego mogłoby nastąpić zakłócenie funkcjonowania środowiska przez obniżenie poziomu wód podziemnych i powstania ich niedoboru.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00