Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 10 października 2012 r., sygn. IV SA/Po 396/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Kręcichwost-Durchowska Sędziowie WSA Izabela Bąk-Marciniak WSA Anna Jarosz (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Monika Zaporowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 października 2012 r. sprawy ze skargi D. R. na decyzję Odwoławczej Komisji Stypendialnej Uniwersytetu Artystycznego w P. z dnia (...) r. w przedmiocie stypendium dla najlepszych studentów uchyla zaskarżoną decyzję
Uzasadnienie
Decyzją z dnia (...) r. Wydziałowa Komisja Stypendialna działając na podstawie art. 174 ust. 2 i 4, art. 177 ust. 4, art. 181 ust. 1, art. 186, art. 175 ust. 4 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365 ze zm., dalej uszw) w związku z Zarządzeniem nr (...) Rektora Uniwersytetu Artystycznego w P. z dnia (...) r. oraz § 20 ust. 4 (dalej Zarządzenie), § 21-24 Regulaminu pomocy materialnej dla studentów Uniwersytetu Artystycznego w P. (dalej Regulamin UAP) odmówiła D. R. stypendium Rektora UAP dla najlepszych studentów na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych.
W uzasadnieniu wskazano, że stypendium dla najlepszych studentów przyznawane jest w oparciu o kryteria ustalone w treści Regulaminu, tj. za wysoką średnią ocen lub za osiągnięcia artystyczne, naukowe lub sportowe. Ze względu natomiast na ograniczenia wynikające z przepisu art. 174 ust. 4 uszw stypendium może być przyznane studentom w liczbie nie wyższej niż 10% studentów danego kierunku.. Liczba studentów ww. kierunku wynosi (...). Zatem stypendium przyznano jedynie (...) studentom. Dla uzyskania stypendium konieczne było uzyskanie (...) punktów. Wnioskodawca nie znalazł się wśród osób, którym przyznano stypendium, bowiem jego wniosek rozpoznano odmownie z powodu wcześniejszego ukończenia studiów na innym kierunku (UAM w P.), na podstawie art. 184 ust. 5 uszw. Ustalenie to oparte zostało na oświadczeniu wnioskodawcy złożone pod groźbą odpowiedzialności karnej. Wnioskodawca odwołał się od powołanej decyzji wskazując, że w rzeczywistości nie ukończył studiów. Odwoławcza Komisja Stypendialna uchyliła zaskarżoną decyzję nakazując Wydziałowej Komisji Stypendialnej dokonanie ponownej oceny wniosku. Po uzyskaniu wyjaśnień wnioskującego rozpatrzono jego wniosek merytorycznie i przyznano studentowi (...) punktów. Uzyskana przez wnioskodawcę liczbę punktów byłaby zatem wystarczająca do uzyskania stypendium, jednakże jego przyznanie nie jest obecnie możliwe. Złożenie nieprawdziwego oświadczenia przez studenta spowodowało brak pozytywnego dla niego rozstrzygnięcia w pierwszym terminie rozpoznania wniosków. Pociągnęło to za sobą skutek w postaci potrzeby uwzględnienia w rozstrzygnięciu faktu podjęcia już uprzednio decyzji odnośnie innych wniosków. Decyzje te podjęte zostały zgodnie z Regulaminem UAP oraz z przepisami kpa i ponieważ przyznają one określone prawa wnioskodawcom nie mogą zostać cofnięte ani zmienione bez ich zgody. W opisanym stanie faktycznym ze względu na ustawowe ograniczenia możliwości przyznania stypendium w postaci liczby nie wyższej niż 10% studentów danego kierunku nie jest obecnie możliwe przyznanie żadnego dodatkowego stypendium ponad te, które zostały już przyznane.