Wyrok WSA w Krakowie z dnia 23 października 2012 r., sygn. II SA/Kr 1213/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Renata Czeluśniak Sędziowie: WSA Kazimierz Bandarzewski (spr.) WSA Mirosław Bator Protokolant: Katarzyna Zbylut po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 października 2012 r. sprawy ze skargi Polskich Kolei Państwowych S.A. w W. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 26 czerwca 2012 r., [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nabycia z mocy prawa nieruchomości skargę oddala
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 28 lutego 2012 r. znak: [...] Burmistrz Miasta i Gminy W. odmówił stwierdzenia nabycia z mocy prawa z dniem 5 grudnia 1990 r. przez Przedsiębiorstwo Państwowe [...] w W. , które zostało przekształcone w [...] S.A., prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej stanowiącej własność Gminy W. , położonej w jednostce ewidencyjnej W. , obręb W. , a oznaczonej jako działki nr [...] o pow. 0,0470 ha i [...] o pow. 0,0099 ha, objętej księgą wieczystą nr [...] prowadzoną przez Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w O. Jako podstawę materialnoprawną decyzji wskazano art. 200 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.
W uzasadnieniu decyzji organ I. instancji wskazał, że przedmiotowe postępowanie zostało podjęte na wniosek [...] S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w K. , przy czym wnioskodawca nie przedstawił dokumentów z treści których w sposób niebudzący wątpliwości wynikałoby, że w dniu 5 grudnia 1990 r. nieruchomości gruntowe objęte postępowaniem znajdowały się w zarządzie poprzednika prawnego wnioskodawcy. W szczególności organ I. instancji wskazał, że w toku postępowania nie został okazany żaden dokument, z którego wynikałoby, że w odniesieniu do przedmiotowych nieruchomości został ustanowiony zarząd dla poprzednika prawnego wnioskodawcy. Za dokument taki nie można bowiem - jak wskazał organ I. instancji - przyjąć okazanej przez wnioskodawcę decyzji o naliczeniu opłat z tytułu zarządu nieruchomością. Opłaty takie mogły bowiem stanowić ekwiwalent za korzystanie z nieruchomości, które nie zostały oddane w zarząd. Nadto organ I instancji podniósł, że w przedłożonej przez wnioskodawcę decyzji podpisanej przez Kierownika Wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami w Urzędzie Miasta i Gminy W. z dnia 17 lutego 1988 r. Nr [...] o naliczeniu opłat z tytułu zarządu nieruchomością nie wskazano działki nr [...] . W uzasadnieniu wskazano także, że złożone do akt sprawy oświadczenie z dnia 14 stycznia 2011 r. nie spełnia wymogów oświadczenia, o którym mowa w art. 75 § 2 K.p.a., a to dlatego, że zostało złożone nie przez przedstawicieli strony, ale przez jej pełnomocników.