Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 24 października 2012 r., sygn. II SA/Go 561/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ireneusz Fornalik Sędziowie Sędzia WSA Marek Szumilas Sędzia WSA Aleksandra Wieczorek (spr.) Protokolant referent - stażysta Malwina Tomiak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 października 2012 r. sprawy ze skargi S.Z. na decyzję Wojewody z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie odmowy wymeldowania oddala skargę.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia [...] listopada 2011 r. S.Z. zwróciła się do Wójta Gminy o wymeldowanie J.K. z pobytu stałego na terenie nieruchomości położonej w [...], stanowiącej współwłasność wnioskodawczyni. Podała, że zgoda innej współwłaścicielki nieruchomości U.K. (małżonki J.K. i siostry wnioskodawczyni) na zameldowanie męża nie stanowi czynności wchodzących w zakres zwykłego zarządu nieruchomością. Dysponowanie nieruchomością, w tym wyrażenie zgody na zameldowanie innej osoby wymaga zgody większości współwłaścicieli nieruchomości. Z tego względu zameldowanie J.K. przez U.K. jest czynnością nieważną z mocy prawa.
Po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego, decyzją z dnia [...] marca 2012 r. nr [...] Wójt Gminy, działając m.in. na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych, odmówił wymeldowania J.K. ze wskazanego wyżej adresu stanowiącego jego miejsce pobytu stałego.
Poczynione w sprawie ustalenia faktyczne doprowadziły Wójta do wniosku, że J.K. zameldowany jest pod tym adresem od 2003 r., zamieszkuje tu wraz z małżonką i córkami, prowadzi tu gospodarstwo rolne, dokonuje jego niezbędnych remontów i modernizacji, tu jest jego centrum życiowe i miejsce stałego pobytu, którego nie opuszcza. S.Z. nie mieszka natomiast w domu znajdującym się na terenie tej nieruchomości. Powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 27 maja 2002 r., K 20/01 organ podniósł, iż z uwagi na charakter ewidencyjny czynności meldunkowych niedopuszczalne jest wymaganie od osoby podlegającej zameldowaniu wykazania się udzieleniem na tę czynność zgody przez właściciela lokalu. Dodatkowo małżonek współwłaścicielki dysponuje pochodnym (prawnorodzinnym) tytułem prawnym do zajmowania lokalu, co wynika z art. 28¹ Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Tym samym Wójt nie dopatrzył się podstaw do wymeldowania J.K. z pobytu stałego pod wskazanym wyżej adresem.