Wyrok WSA w Lublinie z dnia 11 września 2012 r., sygn. III SA/Lu 253/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Marcinowski,, Sędziowie Sędzia WSA Jerzy Drwal,, Sędzia SO del. Robert Hałabis (sprawozdawca),, Protokolant Asystent sędziego Jowita Dudek, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 11 września 2012 r. sprawy ze skargi J. M. na czynność Starosty L. z dnia [...] lutego 2012 r., nr [...] w przedmiocie odmowy zwroty części opłaty za wydanie karty pojazdu I. uchyla zaskarżoną czynność Starosty L.; II. zasądza od Starosty L. na rzecz skarżącego J. M. kwotę 292,20 zł (dwieście dziewięćdziesiąt dwa złotych dwadzieścia groszy) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
W piśmie z dnia [...] grudnia 2011 r. skierowanym do Powiatu J. M. reprezentowany przez pełnomocnika wniósł o stwierdzenie jego uprawnienia do otrzymania zwrotu kwoty 425 zł stanowiącej część wniesionej opłaty za wydanie karty pojazdu nr [...] dla samochodu osobowego marki [...] o nr rej. [...].
W odpowiedzi Starosta pismem z dnia [...] lutego 2012 r.
nr [...] odmówił zwrotu żądanej przez skarżącego kwoty.
W uzasadnieniu organ administracji podniósł, że pobrana w dacie rejestracji samochodu opłata za kartę pojazdu została pobrana zgodnie z prawem, to jest na podstawie § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 lipca 2003 r. w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu (Dz. U. Nr 137, poz. 1310) bowiem przepis ten utracił moc dopiero z dniem 15 kwietnia 2006 r. zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 17 stycznia 2006 r. Podkreślono, że organ nie ma odstaw do zwrotu części opłaty pobranej przed dniem 15 kwietnia 2006 r., ani też do swobodnego określania jej wysokości. Starosta jest bowiem jedynie organem rejestrującym pojazdy według enumeratywnie określonych zasad zawartych w obowiązujących w przepisach prawa. Jednocześnie w ocenie organu, nie jest możliwe wydanie decyzji administracyjnej w przedmiocie odmowy zwrotu opłaty z uwagi na brak podstaw prawnych do takiego działania. Poinformowano również wnioskodawcę o możliwości dochodzenia praw w zakresie poniesionej opłaty za wydanie karty pojazdu przed sądem powszechnym.