Orzeczenie
Wyrok WSA w Lublinie z dnia 11 września 2012 r., sygn. III SA/Lu 304/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Marcinowski,, Sędziowie Sędzia WSA Jerzy Drwal,, Sędzia SO del. Robert Hałabis (sprawozdawca),, Protokolant Asystent sędziego Jowita Dudek,, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 11 września 2012 r. sprawy ze skargi W. P. na czynność Prezydenta Miasta z dnia [...] marca 2012 r., nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu części opłaty za wydanie karty pojazdu I. uchyla zaskarżoną czynność Prezydenta Miasta ; II. zasądza od Prezydenta Miasta na rzecz skarżącego W. P. kwotę 279,14 zł (dwieście siedemdziesiąt dziewięć złotych i czternaście groszy) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
W piśmie z dnia [...] marca 2012 r. skierowanym do Gminy W. P. reprezentowany przez pełnomocnika wniósł o stwierdzenie jego uprawnienia do otrzymania zwrotu kwoty 425 zł stanowiącej część wniesionej opłaty za wydanie karty pojazdu nr [...] dla samochodu osobowego [...] o numerze rej. [...].
W odpowiedzi Prezydent Miasta a pismem z dnia [...] marca 2012 r. nr [...] odmówił zwrotu żądanej przez skarżącego kwoty oraz poinformował, że w przedmiotowej sprawie zostało wszczęte postępowanie administracyjne o zwrot części opłaty za wydanie karty pojazdu, które zostanie zakończone wydaniem stosownej decyzji administracyjnej.
W uzasadnieniu organ administracji podniósł, że pobrana w dacie rejestracji samochodu opłata za kartę pojazdu została pobrana zgodnie z prawem, to jest na podstawie § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 lipca 2003 r. w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu (Dz. U. Nr 137, poz. 1310). Od dnia podjęcia uchwały przez Naczelny Sąd Administracyjny z dnia 24 lutego 2008 r., sygn. akt. I OPS 3/07, sądy administracyjne obowiązane były oceniać legalność aktów lub czynności w sprawie zwrotu opłaty za kartę pojazdu z perspektywy zawartego w niej stanowiska, zgodnie z którym sprawy tego rodzaju organ załatwia w drodze aktu lub czynności, na które przysługuje skarga do sądu administracyjnego na podstawie art. 3 § 2 pkt 4 p.p.s.a. W dniu 1 stycznia 2010 r. weszła w życie ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240), która - w ocenie organu - zasadniczo rzutuje na sprawy dotyczące zwrotu opłat za wydanie karty pojazdu. Określa ona bowiem wyraźnie, jaki tryb postępowania należy stosować w sprawach niepodatkowych należności budżetowych o charakterze publiczno-prawnym, do których zaliczono, między innymi, dochody jednostek samorządu terytorialnego pobierane przez samorządowe jednostki budżetowe na podstawie odrębnych ustaw (art. 60 pkt. 7 ustawy). Zgodnie z art. 67 ustawy do spraw dotyczących należności, o których mowa w art. 60, nieuregulowanych niniejszą ustawą stosuje się przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.) i odpowiednio przepisy działu III ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right