Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 5 września 2012 r., sygn. II SA/Go 528/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marek Szumilas (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz Sędzia WSA Michał Ruszyński Protokolant sekr. sąd. Stanisława Maciejewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 września 2012 r. sprawy ze skargi R.D. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia braku konieczności do nałożenia obowiązków wykonania określonych czynności lub robót budowlanych I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r., nr [...], II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu, III. zasądza od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz skarżącego R.D. kwotę 750 (siedemset pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] maja 2012r. ([...])Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.) zwanej dalej jako "k.p.a.", utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] kwietnia 2012 r. ([...]) , wydaną na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 ze zm.), którą orzeczono, że nie zachodzi konieczność nałożenia na J. i R.D. obowiązku wykonania określonych czynności lub robót budowlanych w celu doprowadzenia wykonanych robót budowlanych, polegających na przebudowie stropu drewnianego w lokalu nr 4 w budynku mieszkalnym przy ul. [...], do stanu zgodnego z prawem.
W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy, po przedstawieniu przebiegu postępowania w sprawie, potwierdził prawidłowość przyjętej przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego kwalifikacji przedmiotowych robót budowlanych jako przebudowę obiektu. Organ powołując się na treść art. 3 pkt 7a ustawy Prawo budowlane i stwierdził, że roboty polegające na usunięciu podłoża drewnianego i wykonania w tym miejscu podłoża betonowego na stropie drewnianym z jednoczesnym usunięciem wypełnienia izolacji stropu, nie prowadzą do odtworzenia stanu pierwotnego, ale powodują zmianę parametrów użytkowych i technicznych istniejącego obiektu budowlanego w zakresie jego części, którą jest strop między kondygnacyjny.