Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 25 września 2012 r., sygn. III SA/Gl 1091/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Jużków (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz, Sędzia WSA Marzanna Sałuda, Protokolant Monika Rał, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 września 2012 r. przy udziale - sprawy ze skargi Spółdzielni Mieszkaniowej "A" w K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2. stwierdza, że zaskarżona interpretacja indywidualna nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku, 3. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wnioskiem z [...] r. (data wpływu do organu) Spółdzielnia Mieszkaniowa "A." w K. zwróciła się do Ministra Finansów o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej prawa podatkowego - art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 8 ust. 2a oraz art. 30 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (tj. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz.1054) w zakresie określenia stawki podatku do opłat za media, a konkretnie odpowiedzi na pytanie o prawidłowość naliczania podatku od towarów i usług przy obciążaniu za zużycie mediów, według stawki właściwej (8 lub 23%) bez względu na:
- typ lokalu (mieszkalny, użytkowy),
- rodzaj opłaty (zaliczka, ryczałt, rozliczenie, refaktura),
- prawo do lokalu (najem, własnościowe prawo do lokalu, odrębna własność),
przy uwzględnieniu wyraźnego rozgraniczenia w umowie opłaty zależnej i niezależnej od spółdzielni.
Zdaniem podatnika, postępuje prawidłowo obciążając użytkowników lokali opłatami za media ze stawką właściwą dla konkretnego medium, bez względu na typ lokalu, prawo do niego lub rodzaj opłaty, gdyż świadczenie z tytułu najmu lub utrzymania części wspólnej, jest świadczeniem odrębnym od dostawy mediów. Czynsz lub opłata eksploatacyjna nie obejmują opłat za inne usługi świadczone na rzecz najemcy lub właściciela lokalu. Podkreślono, że Spółdzielnia, analogicznie jak wspólnota mieszkaniowa występuje w odmiennych rolach w przypadku nabycia towarów i usług w ramach zarządu nieruchomością wspólną oraz w przypadku nabycia towarów na potrzeby utrzymania lokali właścicieli. Opłata czynszowa lub eksploatacyjna finansuje utrzymanie części wspólnych budynku (przegląd, konserwacje, remonty, dźwig,, utrzymanie terenu, podatki i opłaty, itd.). Czynsz jest zwiększony ponadto o marżę wynajmującego. W przypadku opłat za media środki uiszczane przez właścicieli i najemców lokali stanowią zapłatę za odprzedane przez Spółdzielnię towary i usługi. Spółdzielnia działa jako pośrednik, gdyż ze względów technicznych nie jest możliwe kupowanie mediów do poszczególnych lokali oddzielnie. Stanowisko powyższe potwierdza wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 31 maja 2011 r. sygn. akt I FSK 740/10 oraz pismo Ministra Finansów z dnia [...] r. nr [...]. Tym bardziej, że umowy wiążące strony w sposób jednoznaczny stwierdzają, że opłaty za media regulowane są w sposób odrębny od czynszu, a tym samym nie wchodzą do podstawy opodatkowania jako składnika czynszu. Opodatkowanie sprzedaży mediów stawkami dla nich właściwymi i odprowadzenie należnego podatku VAT z jednoczesnym zachowaniem prawa do jego odliczenia, jest zgodne z zasada neutralności podatku VAT.