Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 25 września 2012 r., sygn. I SA/Gl 143/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Madej, Sędziowie WSA Bożena Miliczek-Ciszewska (spr.), Wojciech Organiściak, Protokolant Anna Florek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 września 2012 r. sprawy ze skargi T. J. (J.) na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

T. J., zwany dalej "stroną", reprezentowany przez doradcę podatkowego A. K. (A Sp. z o.o. Spółka [...] z siedzibą w Z. przy ul. [...]), zwanego dalej "pełnomocnikiem", wniósł skargę na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K., nr [...] umarzające postępowanie prowadzone w związku ze złożeniem przez pełnomocnika zażalenia na postanowienie Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w K., nr [...] z dnia [...]r. zawieszające postępowanie kontrolne nr [...], prowadzone wobec małżonków D. K. i T. J. w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku dochodowego od osób fizycznych, a także w zakresie źródeł pochodzenia majątku i dochodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów za 2005 r. do czasu rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez sąd.

Do wydania zaskarżonego postanowienia doszło w następującym stanie faktycznym.

Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w K. - działając na podstawie art. 201 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj.: Dz. U. z 2012 r., poz. 749), zwanej dalej Ordynacją podatkową - postanowieniem, nr [...] z dnia [...] r. zawiesił postępowanie kontrolne nr [...], prowadzone wobec małżonków D. K. i T. J. w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku dochodowego od osób fizycznych, a także w zakresie źródeł pochodzenia majątku i dochodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów za 2005 r. do czasu rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez sąd. W uzasadnieniu podał, że pełnomocnik D. K. w piśmie z dnia 27 lipca 2011 r. poinformował organ o śmierci mocodawczyni, przedkładając kserokopię odpisu skróconego aktu zgonu z dnia 15 kwietnia 2011 r. Powołując się na przepis art. 201 § 1 pkt 1 i 2 Ordynacji podatkowej wskazał, że organ podatkowy zawiesza postępowanie w razie śmierci strony, jeżeli postępowanie nie podlega umorzeniu jako bezprzedmiotowe, a także gdy rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji jest uzależnione od rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd. Wywiódł, że w celu ustalenia spadkobierców po zmarłej D. K. niezbędne jest wystąpienie do sądu o rozstrzygnięcie zagadnienia wstępnego: kto i w jakich częściach dziedziczy po zmarłej, ponieważ zgodnie z art. 102 § 2 Ordynacji podatkowej, w razie śmieci strony w toku postępowania w sprawach dotyczących praw lub obowiązków wymienionych w art. 97 Ordynacji podatkowej w miejsce dotychczasowej strony wstępują jej spadkobiercy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00