Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 27 września 2012 r., sygn. I SA/Bd 705/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Leszek Kleczkowski Sędziowie Sędzia WSA Ewa Kruppik-Świetlicka (spr.) Sędzia WSA Dariusz Dudra Protokolant St. sekretarz sądowy Agnieszka Liberda-Koczorowska po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 27 września 2012 r. sprawy ze skargi M. W. - J. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie przyznania zwrotu koniecznych wydatków związanych z wykonywaniem dozoru oraz wynagrodzenia za dozór nad pojazdem oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżonym postanowieniem Dyrektor Izby Skarbowej w B. utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w B. z dnia [...], w którym orzeczono przyznać M. W. (skarżącej) zwrot wydatków związanych z wykonywaniem dozoru oraz wynagrodzenie za dozór w okresie 6 m-cy od dnia usunięcia z drogi 16 pojazdów wymienionych w sentencji tego postanowienia w łącznej kwocie 9.540,40zł.
W uzasadnieniu organ wskazał, że skarżąca wystąpiła do Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w B. z wnioskiem o zwrot wydatków związanych z wykonywaniem dozoru oraz wynagrodzenia za dozór pojazdów w okresie pierwszych sześciu miesięcy od dnia ich usunięcia z drogi w terminach od 29 marca 2008r. do 7 maja 2009r., w łącznej kwocie 73.012,80zł. Strona wskazała, że żądana kwota stanowi sumę należności za dozór każdego z pojazdów, obliczonych jako iloczyn dni parkowania i stawki 61,50 zł za pierwszą dobę dozoru oraz 24,60 zł za każdą następną. Wyjaśniła, że usunięte pojazdy zostały umieszczone na parkingu strzeżonym przy ul. Ż. i nie zostały odebrane przez właścicieli w terminie określonym w art. 130a ust. 10 ustawie z dnia 17 czerwca 1966r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2005r. nr 229 poz. 1954 ze zm., dalej jako u.p.e.a.) oraz, że właściciele pojazdów nie uregulowali opłat za parkowanie, w tym opłat za parkowanie w okresie pierwszych sześciu miesięcy od dnia usunięcia pojazdów z drogi. Do wniosku dołączono wykaz obejmujący 16 pojazdów odholowanych na parking strzeżony w latach 2008 i 2009, w którym wskazano markę i numer rejestracyjny pojazdu, początkową i końcową datę przechowywania pojazdu na parkingu w okresie pierwszych sześciu miesięcy od dnia usunięcia z drogi, liczbę dni parkowania oraz żądaną łączną kwotę za dozór każdego z pojazdów.