Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 sierpnia 2012 r., sygn. VI SA/Wa 909/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Urszula Wilk Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Czarnecki Sędzia WSA Małgorzata Grzelak (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Paulina Paczkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 sierpnia 2012 r. sprawy ze skargi M. G. na postanowienie Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] lutego 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie cofnięcia licencji syndyka oddala skargę

Uzasadnienie

M. G. (skarżący) reprezentowany przez radcę prawnego wniósł do tutejszego Sądu skargę na postanowienie Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] lutego 2012 r. Nr [...] utrzymujące w mocy postanowienie Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] stycznia 2012 r., sygn. [...], odmawiające wszczęcia postępowania administracyjnego w przedmiocie cofnięcia licencji syndyka M. S.

Do wydania powyższego postanowienia doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym:

W dniu 14 grudnia 2011 r. M. G. złożył do Ministerstwa Sprawiedliwości wniosek, w którym domagał się cofnięcia licencji syndyka M. S. w oparciu o przepis art. 18 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 15 czerwca 2007 r. o licencji syndyka (Dz. U. Nr 123, poz. 850, z późn. zm.). Jako podstawę faktyczną wniosku wskazano zarzut nienależytego wykonywania przez pana M. S. obowiązków zarządcy, a później syndyka w postępowaniu upadłościowym dotyczącym należącego do wnioskodawcy przedsiębiorstwa "G.".

Postanowieniem z dnia [...] stycznia 2012 r. Minister Sprawiedliwości odmówił wszczęcia postępowania administracyjnego w przedmiocie cofnięcia licencji syndyka M. S. W oparciu o art. 61 a § 1 w zw. z art. 28 kpa oraz art. 18 ust. 1 pkt 3 ustawy o licencji syndyka.

Zdaniem Ministra Sprawiedliwości w ustawie o licencji syndyka brak jest przepisów szczególnych, wskazujących strony postępowania w przedmiocie cofnięcia licencji syndyka bądź zawieszenia praw wynikających z licencji syndyka, należy się więc w tym zakresie posłużyć treścią art. 28 kpa. Zdaniem Ministra Sprawiedliwości, przyjmując nawet najszerszą, prezentowaną w doktrynie i orzecznictwie definicję interesu prawnego, jako interesu opartego na prawie lub chronionego przez prawo, który winien znajdować uzasadnienie w konkretnym przepisie prawa materialnego - trudno doszukać się go, w sytuacji wnioskodawcy, w uzyskaniu określonego rozstrzygnięcia dotyczącego cofnięcia licencji M. S. Organ podkreślił, że decyzja taka, aczkolwiek skutkująca koniecznością odwołania syndyka z prowadzonych postępowań upadłościowych, nie będzie miała skonkretyzowanego, realnego wpływu na sytuację prawną skarżącego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00