Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 28 sierpnia 2012 r., sygn. I SA/Bd 644/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Izabela Najda-Ossowska Sędziowie: Sędzia WSA Halina Adamczewska-Wasilewicz Sędzia WSA Ewa Kruppik-Świetlicka (spr.) Protokolant N. N. po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 28 sierpnia 2012 r. sprawy ze skargi G. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za marzec [...] r. 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana w całości, 3. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w T. na rzecz skarżącego G. K. kwotę 18.894 (osiemnaście tysięcy osiemset dziewięćdziesiąt cztery) zł. tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

1. Postępowanie przed organem pierwszej instancji:

Decyzją z [...] Naczelnik Urzędu Celnego w T. określił G. K. (skarżącemu), prowadzącemu działalność gospodarczą pod firmą O. zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za marzec 2009 roku w kwocie 1.169.398,00 zł z tytułu sprzedaży oleju opałowego.

Organ stwierdził, że sprzedaż oleju opałowego nie została należycie udokumentowana tj. miesięczne zestawienia oświadczeń za marzec 2009 roku nie spełniają wymogów formalnych określonych w art. 89 ust. 15 pkt 1 Iit. d ustawy z dnia 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 3, poz. 11 dalej jako u.p.a), wobec braku daty i czytelnego podpisu osoby sporządzającej zestawienie. Ponadto oświadczenia nabywców, w ilości 48 sztuk wystawione w marcu 2009 roku, nie posiadają czytelnego podpisu składającego oświadczenie, tj. nie spełniają wymogów określonych w art. 89 ust. 5, ust. 6, ust. 7 i ust. 8 u.p.a.

Uwzględniając nieprawidłowości organ obliczył należny podatek akcyzowy. Podkreślił, że ustawodawca uzależnił zastosowanie przez podatnika preferencyjnej stawki podatku akcyzowego od złożenia przez nabywcę oświadczenia o przeznaczeniu tego oleju, zawierającego kompletne i rzetelne dane a miesięczne zestawienie oświadczeń powinno zawierać datę i miejsce sporządzenia zestawienia oraz czytelny podpis osoby je sporządzającej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00