Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 4 lipca 2012 r., sygn. I SA/Sz 337/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzena Kowalewska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Alicja Polańska,, Sędzia WSA Ewa Wojtysiak, Protokolant Anna Kalisiak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 4 lipca 2012 r. sprawy ze skargi R. T. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 28 lutego 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2005 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] . znak: [...] Dyrektor Izby Skarbowej w S. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika P. Urzędu Skarbowego w S. z dnia[...] . znak: [...] określającą R. T. zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2005r. według stawki 19% w wysokości[...] .
Z uzasadnienia decyzji wynika, że R. T. w roku 2005 prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą na własne nazwisko, pod nazwą Szkoła Nauki Jazdy "A." R. T. oraz w ramach spółki cywilnej "H." Sklep Spożywczo-Przemysłowy R. T., K. K. z siedzibą w S. przy ul. [...] ; udział podatnika w zyskach i stratach spółki wynosił 50%. W wyniku podjętych czynności kontrolnych oraz przeprowadzonego wobec strony postępowania podatkowego Naczelnik P. Urzędu Skarbowego
w S. ustalił, że w podatkowej księdze przychodów i rozchodów roku 2005 dotyczącej działalności gospodarczej prowadzonej na własne nazwisko, pod nazwą Szkoła Nauki Jazdy "A.", ewidencjonował kwoty przychodów oraz kosztów jego uzyskania niezgodnie ze stanem rzeczywistym. W protokole badania ksiąg
z dnia 11 grudnia 2009r. organ podatkowy uznał, iż przedmiotowa księga jest nierzetelna po stronie przychodów oraz istotnie wadliwa i jako niepozwalająca na prawidłowe ustalenia podstawy opodatkowania nie stanowi dowodu w sprawie oraz jest nierzetelna w zakresie kosztów uzyskania przychodów, jednakże stanowi w tym zakresie dowód w sprawie.
Organ podatkowy pierwszej instancji wezwał R. T. do udzielenia wyjaśnień w tym zakresie. Zgodnie z zeznaniami podatnika z 16 marca 2007r. i z 12 lutego 2008r. (dowód 58.3, t. II akt; dowód 12 t. I akt) oraz jego wyjaśnieniami złożonymi do protokołu kontroli (k. 9-10, t. 2 akt) - m.in. że nie zawierał on pisemnych umów z kursantami, do ewidencji sprzedaży bezrachunkowej wpisy nanosił z pamięci albo z adnotacji na kartach przeprowadzonych zajęć, nie posiadał także dowodów KP za kursy, które wystawiane były sporadycznie na żądanie klienta, w podatkowej księdze przychody ewidencjonował na podstawie dowodów wewnętrznych.