Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 18 lipca 2012 r., sygn. I SA/Po 362/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Wolna-Kubicka Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska (spr.) Sędzia WSA Dominik Mączyński Protokolant st. sekr. sąd. Joanna Świdłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 lipca 2012 r. sprawy ze skargi J. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2007 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r., nr [...], Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej określił J. K., prowadzącemu działalność gospodarczą pod firmą "Usługi T. J. K." z siedzibą w J., zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2007 r. w wysokości [...] zł.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ kontroli skarbowej wskazał, że w ramach postępowania kontrolnego organ pierwszej instancji przeprowadził kontrolę podatkową i ustalił, że w 2007 r. podatnik osiągnął przychody w kwocie [...] zł., w odniesieniu do których korzystał z prawa opodatkowania w sposób zryczałtowany z zastosowaniem stawki opodatkowania w wysokości 5,5%, wynikającej z art. 12 ust. 1 pkt 4a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 1998 r., Nr 144, poz. 930 ze zm. - dalej w skrócie: ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym). Stosownie do tego przepisu stawkę ryczałtu ewidencjonowanego stosuje się do przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton. W rozpatrywanym roku podatkowym podatnik prowadził działalność polegającą na świadczeniu usług transportowych z wykorzystaniem pojazdów samochodowych o różnych ładownościach, tj. o ładowności zarówno poniżej, jak i powyżej 2 ton. Z ewidencji wyposażenia, złożonych wyjaśnień oraz kserokopii dowodów rejestracyjnych wynika, że były to następujące samochody: [...] o ładowności do 4.420 kg, [...] o ładowności do 6.370 kg, [...] o ładowności do 9.240 kg, [...] o ładowności do 1.090 kg, [...] o ładowności do 935 kg, [...] o ładowności do 2.845 kg, [...] o ładowności do 2.000 kg, [...] o ładowności (wg wyjaśnień podatnika) 3.500 - 4000 kg, [...] o ładowności (wg wyjaśnień podatnika) do 2.000 kg, [...]o ładowności (wg wyjaśnień podatnika) do 2.000 kg, [...] o ładowności (wg wyjaśnień podatnika) do 2.000 kg. Ostatnie cztery pojazdy zostały sprzedane przez podatnika po 2007 r., w związku z tym nie posiada on dowodów rejestracyjnych tych pojazdów. Stąd też ładowność tych pojazdów została określona przez podatnika w piśmie z dnia [...]r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00