Wyrok WSA w Lublinie z dnia 19 lipca 2012 r., sygn. II SA/Lu 556/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Dudek, Sędziowie Sędzia NSA Krystyna Sidor,, Sędzia NSA Maria Wieczorek-Zalewska (sprawozdawca), Protokolant Asystent sędziego Bartłomiej Pastucha, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 19 lipca 2012 r. sprawy ze skargi Rady Powiatu na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały organu powiatu w sprawie określenia szczegółowych warunków korzystania z nieruchomości powiatowych przez powiatowe jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej oddala skargę
Uzasadnienie
Wojewoda rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia [...], znak [...] stwierdził nieważność uchwały Rady Powiatu z dnia [...] w sprawie określenia szczegółowych warunków korzystania z nieruchomości powiatowych przez powiatowe jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej w części obejmującej § 3 ust. 1 pkt 1-3, ust. 4 uchwały.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia nadzorczego Wojewoda w zakresie § 3 ust. 1 pkt 1-3 zarzucił Radzie Powiatu, że dokonała ona powtórzenia ustawowej regulacji naruszając tym samym art. 43 ust. 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami, dalej usg. Natomiast w zakresie § 3 ust. 4 uchwały Rada Powiatu dokonując zawartej w nim regulacji stworzyła możliwość obejścia norm ustawowych w zakresie trybu wydzierżawiania nieruchomości stanowiących własność powiatu ponieważ wyrażenie zgody na bezprzetargowy tryb zawarcia umowy najmu, dzierżawy i oddania w użyczenie może nastąpić tylko w drodze uchwały Rady Powiatu, a wyrażona zgoda przez Radę Powiatu ma charakter indywidualny i jednostkowy.
Wojewoda wyjaśnił, że w § 3 ust. 1 uchwały Rada postanowiła, iż jednostka organizacyjna władająca daną nieruchomością ma prawo do oddania nieruchomości do odpłatnego korzystania osobom trzecim, w ramach umów najmu lub dzierżawy a także do oddania w użyczenie: