Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 czerwca 2012 r., sygn. III SA/Wa 2517/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maciej Kurasz, Sędziowie Sędzia WSA Marek Kraus (sprawozdawca), Sędzia WSA Beata Sobocha, Protokolant referent stażysta Katarzyna Smaga, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 maja 2012 r. sprawy ze skargi M. K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] maja 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną w części uznającej stanowisko za nieprawidłowe, 2) stwierdza, że interpretacja indywidualna wskazana w pkt 1 nie może być wykonana w części, w jakiej została uchylona, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz M. K. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego

Uzasadnienie

1. W dniu [...] lutego 2011 r. M. K. (dalej określany jako “Skarżący") złożył do Ministra Finansów wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawił stan faktyczny, z którego wynikało, że A. K. (żona Skarżącego) i jej ojciec M. D. byli współwłaścicielami w udziałach wynoszących po 1/2 każdy z nich w niezabudowanej nieruchomości. Oboje współwłaściciele nabyli swoje udziały na podstawie umowy darowizny sporządzonej w dniu [...] grudnia 1991 roku. Obszar nieruchomości wynosił 15 arów i 11 m². Żona Skarżącego wraz z M. D. byli jedynymi współwłaścicielami całej nieruchomości w częściach ułamkowych, brak było jakiekolwiek wydzielania działek, bądź porozumienia, odnośnie do tego, któremu ze współwłaścicieli jest przynależna określona część nieruchomości.

W dniu [...] grudnia 2005 roku doszło do zawarcia umowy darowizny pomiędzy M. D. oraz obdarowanymi, pozostającymi w związku małżeńskim tj: Skarżącym oraz A. K. Na podstawie umowy darowizny został przekazany przez M. D. z jego udziału, udział wynoszący 1/10 część ww. nieruchomości obojgu małżonkom na wspólność ustawową. W chwili dokonania darowizny wartość całej nieruchomości wynosiła 660.000 złotych, zaś wartość uczynionej darowizny 33.000 złotych. Obdarowani zapłacili również zgodnie z ówczesnym brzmieniem art. 9 ust. 1 pkt 1 oraz art. 15 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku ustawy o podatku od spadku i darowizn, podatek w wysokości 2 x 205,90 zł, bowiem dla celów podatkowych kwota darowizny została podzielona po połowie pomiędzy oboje małżonków tzn. podatek został zapłacony od kwot 2 x 16.500 złotych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00