Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 14 czerwca 2012 r., sygn. II SA/Kr 561/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aldona Gąsecka-Duda / spr. / Sędziowie WSA Wojciech Jakimowicz Mariusz Kotulski Protokolant Dorota Solarz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 czerwca 2012 r. sprawy ze skargi R. Z. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia 3 lipca 2003r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania nakazu rozbiórki uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji.

Uzasadnienie

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w [...] decyzją z dnia [...] grudnia 2002r., znak [...], na podstawie art.80 ust. 2 pkt. 1, art.83 ust. 1 w zw. z art.48 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. - Prawo Budowlane ( tekst jednol. Dz.U. z 2000r. Nr 106 poz. 1126 z pózn. zm.) oraz art.104 § 1 k.p.a. odmówił wydania nakazu rozbiórki kondygnacji parteru wraz z płytą stropową nad parterem, kondygnacji piętra wraz ze zbrojeniem stropu nad piętrem, wykonanych dla budynku mieszkalno-handlowego, zlokalizowanych w [...] przy ul. [...] i [...], na działkach o nr [...] i [...], jako obiekt dobudowany do istniejącego wolnostojącego budynku mieszkalnego, oznaczonego nr [...] przy ul. [...].

Orzekając w ten sposób wskazał, że w dniu 22 maja 2001r. wydał decyzję o symbolu [...], orzekającą o odmowie nakazu rozbiórki powyższej inwestycji. W uzasadnieniu tej decyzji podano, że w dniu 21 marca 2001 r. na wniosek J. Z. i R. Z. zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie wznowienia robót budowlanych w [...] przy ul. [...] i [...] na działach o nr [...] i [...] obr. [...] przez inwestorów B. oraz Z. J.. Wnioskodawcy twierdzili, że inwestorzy wznowili roboty budowlane, popełniono przestępstwo samowoli budowlanej, oraz wnieśli o wyciągnięcie konsekwencji prawem przepisanych w stosunku do inwestora. Przedmiotowy wniosek uznać więc należało za żądanie wydania nakazu rozbiórki.

W trakcie przeprowadzonego postępowania administracyjnego ustalono następujący stan faktyczny i prawny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00