Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 14 czerwca 2012 r., sygn. III SA/Kr 1134/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Piotr Lechowski Sędziowie NSA Krystyna Kutzner WSA Barbara Pasternak (spr.) Protokolant Renata Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 czerwca 2012 r. sprawy ze skargi J. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 6 czerwca 2011r. nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego skargę oddala

Uzasadnienie

Wójt Gminy decyzją z dnia [...] 2011 r. znak: [...], wydaną na podstawie art. 8, art. 11 ust. 2, art. 39, art. 40, art. 41 i art. 106 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2008r. Nr 115, poz. 728 ze zm.) oraz art. 104 kpa, § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 19 kwietnia 2005r. (Dz. U. Nr 77 poz. 672 ze zm.), odmówił J. J. przyznania zasiłku celowego na zakup żywności i leków oraz na pokrycie kosztów postępowania sądowego w sprawie dotyczącej chorób zawodowych.

Organ l instancji ustalił na podstawie wywiadu środowiskowego oraz zgromadzonego materiału dowodowego, iż J. J. ma 44 lata, poprzednio legitymował się orzeczonym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które to orzeczenie utraciło ważność. Obecnie nie posiada ustalonego stopnia niepełnosprawności, co nie upoważnia do pobierania świadczeń z pomocy społecznej, a pozwala na podjęcie pracy. J. J. twierdził, że utrzymuje się z pomocy społecznej i z pomocy "dobrych ludzi" i deklarował, że nie uzyskuje żadnego dochodu, nie jest ubezpieczony zdrowotnie i mieszka w domu rodzinnym (jego części), zaś kwestia własności domu jest trudna do ustalenia. W tym samym budynku mieszka matka, z którą nie ma możliwości przeprowadzenia wywiadu alimentacyjnego, gdyż odmówiła jakichkolwiek wyjaśnień. W ocenie organu l instancji te okoliczności oraz brak współdziałania osoby i rodziny były wystarczające dla odmowy przyznania świadczenia, ponieważ strona nie spełniała warunków koniecznych określonych w ustawie o pomocy społecznej do jej przyznania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00