Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 28 czerwca 2012 r., sygn. III SA/Gl 2090/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Henryk Wach, Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz (spr.), Sędzia WSA Iwona Wiesner, Protokolant Monika Rał, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 czerwca 2012 r. przy udziale - sprawy ze skargi "A" w T. na decyzję Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie ruchu zakładów górniczych oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z [...] r. nr [...] , Prezes Wyższego Rzędu Górniczego w K. utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w G. z [...] r. nr [...] , wydaną na podstawie art. 113 ust. 1 pkt 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (t. j. Dz. U. z 2005 r., Nr 228, poz.1947 ze zm.), zwanej dalej "pgg", oraz art. 104 ustawy z 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego.
W uzasadnieniu swego stanowiska odwołał się w pierwszej kolejności do okoliczności faktycznych sprawy. W tych zaś ramach podniósł, że decyzją organu I instancji, nakazano zapewnić, odpowiedni do przewidywanego dopływu wód, system odwadniania zabezpieczający wyrobiska przed zatopieniem, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymania funkcjonalności sztolni "A". Taka decyzja organu została wydana na skutek tego, że podczas kontroli limitowanej przeprowadzonej w dniach [...] i [...] r. stwierdzono, że w "B" w T. okresowo występują zwiększone ilości dopływów wody w zależności od opadów atmosferycznych np. 12 czerwca 2010 r. dopływ wyniósł 1240 m3 na dobę i utrzymywał się na podobnym poziomie do końca lipca 2010 r., co skutkowało zatrzymaniem ruchu turystycznego przepływu łodziami w tym okresie. Sytuacja taka była spowodowana brakiem możliwości spływu grawitacyjnego przy takich ilościach dopływu. W dniu [...] r. na skutek gwałtownych opadów atmosferycznych nastąpił zawał sztolni "A" powodujący zator dla wody odprowadzanej z kopalni, w wyniku którego nastąpiło podniesienie poziomu wody w sztolni "C" w stopniu uniemożliwiającym wykorzystanie jej dla celów turystycznych. Ruch turystyczny został zatrzymany od [...] r. do [...] r. Wznowienie ruchu nastąpiło po przywróceniu funkcjonalności wyrobisk stanowiących część systemu odwadniania kopalni. Zatem, zdaniem organu I instancji, konieczne jest zapewnienie utrzymania funkcjonalności sztolni "A ", a w szczególności drożności wyrobiska w sposób umożliwiający odprowadzenie wód z wyrobisk kopalni, co uzasadnia wydanie decyzji w oparciu o normę prawną zawartą w § 373 ust. 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki z 28 czerwca 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa higieny pracy, prowadzenia ruchu oraz specjalistycznego zabezpieczenia przeciwpożarowego w podziemnych zakładach górniczych (Dz. U. Nr 139, poz. 1169, z późn. zm.).