Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 maja 2012 r., sygn. II SA/Wa 325/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Marcinkowska Sędzia WSA Olga Żurawska-Matusiak Sędzia WSA Iwona Dąbrowska (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Dorota Kwiatkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 maja 2012 r. sprawy ze skargi S. S. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zarejestrowania pistoletu jako broni palnej myśliwskiej - oddala skargę -
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 24 sierpnia 2011 r. S. S. wystąpił do Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] o dokonanie rejestracji broni.
[...] Komendant Wojewódzki Policji w [...], decyzją z dnia [...] września 2011 r., wydaną na podstawie art. 13 ust. 2 i art. 10 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 2004 r. Nr 52, poz. 525 ze zm.) w związku z § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 23 marca 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz, odmówił S. S. zarejestrowania pistoletu marki [...], jako broni palnej myśliwskiej.
W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że prowadzone przez Polski Związek Łowiecki kursy - zarówno dla nowowstępujących, jak i selekcjonerów zwierzyny płowej, nie zawierają elementów zajęć teoretycznych ani praktycznych z zakresu posługiwania się bronią palną "krótką". Ponadto podniósł, że S. S. egzamin dla nowowstępujących do Polskiego Związku Łowieckiego zdał w dniu [...] lipca 2001 r., nabywając uprawnienia podstawowe do polowań, zaś egzamin selekcjonerski zaliczył w dniu [...] sierpnia 2004 r. W związku z tym, organ stwierdził, że na dzień złożenia wniosku o rejestrację pistoletu m-ki [...] S. S. nie posiadał stosownego przeszkolenia w zakresie używania, budowy i posługiwania się bronią krótką, gdyż informacji o zaliczeniu takiego egzaminu nie przekazał organowi Policji. Organ podniósł, że art. 16 ustawy o broni i amunicji nakłada na osoby występujące z podaniem o wydanie pozwolenia na broń, obowiązek zdania egzaminu przed komisją powołaną przez właściwy organ Policji ze znajomości przepisów dotyczących posiadania i używania danej broni oraz umiejętności posługiwania się tą bronią. Od egzaminu tego zwolnieni są m. in. członkowie Polskiego Związku Łowieckiego w zakresie broni myśliwskiej, jeżeli zdali taki egzamin na podstawie odrębnych przepisów. Zatem skoro ustawa o broni i amunicji nakłada obowiązek zdania egzaminu, a S. S. nie przekazał informacji o zaliczeniu egzaminu, to nie spełnia warunku w zakresie możliwości posiadania broni palnej "krótkiej".