Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 maja 2012 r., sygn. III SA/Wa 925/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jarosław Trelka, Sędziowie Sędzia WSA Maciej Kurasz (sprawozdawca), Sędzia WSA Aneta Lemiesz, Protokolant referent stażysta Paweł Jurczyński, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 maja 2012 r. sprawy ze skargi Prokuratora Rejonowego Prokuratury Rejonowej W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] października 2010 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wysokości zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2010r. 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) określa, że uchylona decyzja nie podlega wykonaniu w całości.

Uzasadnienie

1. Z akt sprawy wynikało, iż decyzją z dnia [...] czerwca 2010 r. Prezydent W. ustalił panu T. Z. (dalej: "Strona") wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości na 2010 r. Przedmiotem opodatkowania była nieruchomość położona w W. przy ul. P. [...] lok. [...]. Do podstawy opodatkowania Organ podatkowy pierwszej instancji zaliczył budynek mieszkalny o powierzchni 46,55 m², pozostałe budynki o powierzchni 26,27 m² oraz grunty pozostałe o powierzchni 17,44 i 30,90 m². Do "budynków pozostałych" Prezydent zaliczył garaż znajdujący się w bryle budynku mieszkalnego wielorodzinnego, w skład którego wchodziły odrębne lokale mieszkalne.

2. W odwołaniu od tej decyzji Strona wskazała, że organ podatkowy w sposób nieuzasadniony opodatkował powierzchnię miejsca postojowego w garażu podziemnym stawką właściwą dla garażu, który nie stanowi części budynku mieszkalnego. Stwierdziła, że garaż powinien być opodatkowany stawką właściwą dla samego budynku mieszkalnego.

3. Decyzją z dnia [...] października 2010 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. uchyliło zaskarżoną decyzję w całości i ustaliło wymiar podatku od nieruchomości na rok 2010 w zmniejszonej kwocie. Zdaniem organu odwoławczego o stawce podatkowej powinny decydować takie czynniki, jak umiejscowienie garażu oraz jego przeznaczenie. Organ wywiódł, że dla celów opodatkowania garaż znajdujący się w budynku mieszkalnym zalicza się w całości do pomieszczeń znajdujących się w bryle budynku, związanych z szeroko rozumianą funkcją zamieszkiwania. Garaże wolnostojące kwalifikowane są natomiast do grupy "pozostałych budynków" i podlegają opodatkowaniu według wyższej stawki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00