Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 16 maja 2012 r., sygn. II SA/Sz 1356/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Elżbieta Makowska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Maria Mysiak, Sędzia NSA Iwona Tomaszewska, Protokolant Małgorzata Płocharska-Małys, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 16 maja 2012 r. sprawy ze skargi Z. K, J. K. i J. K. - Spółki A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku, III. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz Z. K., J. K. i J. K. - Spółki A. kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

Burmistrz decyzją z dnia [...] na podstawie art. 104 Kpa, art. 88 ust. 1 pkt 1 i ust. 3-8, art. 89 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009 r., Nr 151, poz. 1220 ze zm.) w związku z § 1 i 2 rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 13 października 2004 r. w sprawie stawek opłat dla poszczególnych rodzajów i gatunków drzew (Dz. U. Nr 228, poz. 2306, ze zm.) nałożył administracyjną karę pieniężną w kwocie [...] na Spółkę za zniszczenie drzew, w tym drzewa z gatunku, drzewa z gatunku i drzewa , rosnących na terenie działki [...] (dawna działka [...] odroczył termin płatności kary na okres lat od dnia wydania decyzji, z uwagi na fakt, iż stopień uszkodzenia drzew nie wyklucza zachowania ich żywotności, a ponadto zobowiązał stronę do podjęcia działań pielęgnacyjnych mających na celu zminimalizowania skutków źle wykonanych robót ziemnych w pobliżu drzew.

W uzasadnieniu decyzji podano, że w ramach wszczętego z urzędu postępowania administracyjnego przeprowadzono oględziny przedmiotowej nieruchomości, z których został sporządzony protokół, w którym potwierdzono zniszczenie trzech drzew w wyniku realizacji inwestycji polegającej na budowie budynku na tej działce. W dniu[...] po zawiadomieniu strony, odbyły się kolejne oględziny przy współudziale inspektora nadzoru ds. pielęgnacji i ochrony drzew. Została sporządzona ekspertyza. Z opinii W. M. wynika, iż drzewa są w stanie zdrowotnym dobrym i średnim. W ich pobliżu wykonano głębokie wykopy, które w sposób radykalny pogorszyły warunki ich wzrostu. Obniżono także poziom wód gruntowych, który determinuje prawidłowy rozwój drzew. Zbyt mała odległość wykopów od pni drzew spowodowała zwiększenia zagrożenia ewentualnych wywrotów, natomiast wykonane zabiegi (zasypanie korzeni luźnym piaskiem i przykrycie ich folią oraz powiązanie pni elastycznymi wiązaniami) biegły ocenił jako niefachowe i niepoprawiające egzystencji drzew. W ocenie biegłego, drzewa kwalifikują się do zachowania, natomiast w celu zminimalizowania skutków błędnie wykonanych robót ziemnych należy podjąć w trybie pilnym następujące działania tj. cięcie w płaszczu korony w celu obniżenia środka ciężkości, ok. masy zielonej, symetrycznie w całej koronie, w przypadku drzewa gatunku - zabezpieczyć fachowo pień, wykonać ściankę (murek oporowy) umożliwiający prawidłowe tunelowanie lub inną formę stwarzającą odpowiednie warunki dla rozwoju drzew, uszkodzone korzenie należy odpowiednio zabezpieczyć.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00